Superfinále florbalu
21.09.2017
autor: Jan Koten

Superfinále florbalu

Pošesté a na příští dva roky naposledy se zaplnila pražská O2 arena u příležitosti florbalového superfinále. V příštích dvou letech se vrchol domácí klubové sezony přestěhuje do Ostravy.

Co je vlastně Superfinále florbalu?

Superfinále bylo představeno v roce 2012 jako převratná novinka v rámci České republiky v halových sportech. Jedno utkání rozhoduje o držitelích titulů Mistr České republiky ve florbale mužů a žen.  Diváci mohou očekávat strhující podívanou, která v vždy strhne zaplněnou O2 a vyhecuje hráče k výborným výkonům. Není žádné příště, není možnost opravy! Jeden den! Jedno místo! Dva vítězové! Superfinále florbalu je akcí, na které pravý sportovní fanoušek nesmí chybět.

Navíc v roce 2016 poprvé v historii rozhodlo o mistrech všech 4 top zemí právě jediné utkání - superfinále se tedy kromě pražské O2 areny odehrálo také ve Švédsku (Tele2 Arena ve Stockholmu), Finsku (Hartwal Arena v Helsinkách) a Švýcarsku (Swiss Arena v Klotenu).

 

Historie superfinále

Superfinále florbalu mělo svoji premiéru v roce 2012. První zápasy o tituly v ženské a mužské extralize pro sebe ukořistily stálice českého florbalu. V ženském finále přesvědčivě opanovaly zápas hráčky Herbadent SJM Praha 11 a mužský, nervy drásající duel, pro sebe v prodloužení strhl Tatran Omlux Střešovice.

 Superfinále florbalu 2013 opět posunulo hranice florbalu v ČR. Ženské finále bylo více než vyrovnaným soubojem Vítkovic a Herbadentu. Vítkovicím se málem podařil dokonalý obrat, proti kterému se však postavila Denisa Billá a vítězným gólem tři minuty před koncem přisoudila další titul fenomenálnímu Herbadentu před zraky 6 295 skvělých diváků! Mužské finále nabídlo útočný florbal plný šancí. Vítkovice byly v souboji efektivnějším týmem a naplněná O2 arena tak sledovala radost hráčů ze severní Moravy!

V otřásající se O2 areně se znovu se na třetí superfinále sešly cesty Herbadentu a Vítkovic v ženském finále a Tatran s Vítkovicemi obstarali to mužské. Ve strhující podívané byli fanoušci svědky pádu královen z Herbadentu z trůnu, na který po více jak deseti letech usedly Vítkovice. Velký vítkovický double poté korunovali muži, kteří Tatranu oplatili porážku z roku 2012. Oba tituly Mistrů České republiky tak poprvé společně putovaly do Ostravy po 14 letech.

Čtvrtý ročník -  titul si na své konto po 3 letech připsal Tatran, který zvítězil na Mladou Boleslaví. První titul pro klub TJ JM FAT PIPE Chodov vybojovaly lvice z Jižního města, které udolaly své pražské rivalky z Herbadentu.

Malé jubileum v podobě pátého Superfinále v pražské O2 areně a opět se přepisovaly statistiky. Třetího ženský titul v historii získaly Vítkovice v duelu s obhájkyněmi titulu z Chodova. Vrchol Extraligy žen poprvé rozhodoval nájezdový rozstřel, v němž zlatý gól vstřelila Petra Mandátová. V superfinále Tipsport Superligy se sice neprodlužovalo, rekordních 12 144 fanoušků ale opět sledovalo velké drama, ve kterém Chodov porazil Vítkovice 5:4 a teprve jako třetí klub v historii českého florbalu získal nejcennější trofej.

V šestém superfinále padly oba favorité. Vítězky základní části, 1. SC Vítkovice se musely sklonit před Herbadentem, Suverén základní části Tipsport Superligy z Mladá Boleslavy podlehl Chodovu, který vítězstvím 3:1 obhájil loňský titul.

 

Víte, že ...

 • Superfinále florbalu je prvním a dosud jediným projektem svého druhu v České republice? Žádný jiný sport se k tak radikálnímu kroku ještě neodhodlal.
 • Superfinále stanovilo divácký rekord mezi všemi českými halovými sporty? V roce 2013 dorazilo na superfinále mužů 10 451 diváků. V letech 2015 a 2016 se však podařilo rekord dále navýšit až na 12 144 diváků.
 • na světě vrcholí již 6 florbalových lig jediným zápasem? Od roku 2002 ve Švédsku, od roku 2012 v Česku, a postupně se přidalo také Polsko, Švýcarsko Norsko. V roce 2016 se přidala i poslední země top čtyřky - Finsko
 • v Superfinále padlo celkem již 84 gólů? To je jeden gól za každých 9 minuty herního času.
 • nejúspěšnějším superfinalistou jsou 1. SC Vítkovice? Ze čtyř superfinále vytěžily dva mužské a dva ženské tituly.
 • Lukáš Hrubý z Vítkovic je jediným střelcem, který dokázal skórovat ve třech Superfinále v řadě?
 • nejvíce času na hřišti v O2 areně dosud strávil vítkovický Jakub Hubálek? Během čtyř superfinále hrál 122:29 min. a střídal celkem 155 krát.
 • nejvíce času na hřišti v jediném mužském superfinále strávil obránce Tatranu Michal Podhráský? V roce 2014 odehrál porci 36:57 min.
 • nejvíce času na hřišti v jediném ženském superfinále strávila obránkyně Chodova Lucie Paulovičová? V roce 2016 odehrála 38:42 min.
 • Milan Fridrich je jediným hráčem, který rozhodl dvě superfinále? Vítězný gól Tatranu vstřelil v letech 2012 a 2015.
 • historicky první florbalový ligový gól v O2 areně vstřelila hráčka FBŠ Bohemians Zuzana Jelínková?
 • Anet Jarolímová a Magdalena Klímová ještě nikdy nechyběly na Superfinále? Obě hrály 3x v dresu Herbadentu a 2x v dresu Chodova.
 • rozhodčí Petr Černý a Jiří Janoušek řídili již 3 mužská superfinále? Byli nominováni v letech 2012, 2013 a 2016.
 • na organizaci Superfinále florbalu se podílí zhruba 150 organizátorů a dobrovolníků?
 • přestavba z hokejové arény na florbalovou trvá od položení první izolační vrstvy po zahájení generální zkoušky 13 hodin?

 

 

Nejbližší utkání
Partneři