Mezinárodní akce a zájezdy
10.08.2019
autor: Jan Koten

Superfinále florbalu

Podeváté celkově a po dvou ročnících v Ostravě se v roce 2020 opět zaplní pražská O2 arena u příležitosti florbalového superfinále.

Co je vlastně Superfinále florbalu?

Superfinále bylo představeno v roce 2012 jako převratná novinka v rámci České republiky v halových sportech. Jedno utkání rozhoduje o držitelích titulů Mistr České republiky ve florbale mužů a žen.  Diváci mohou očekávat strhující podívanou, která v vždy strhne zaplněnou O2 a vyhecuje hráče k výborným výkonům. Není žádné příště, není možnost opravy! Jeden den! Jedno místo! Dva vítězové! Superfinále florbalu je akcí, na které pravý sportovní fanoušek nesmí chybět.

Navíc v roce 2016 poprvé v historii rozhodlo o mistrech všech 4 top zemí právě jediné utkání - superfinále se tedy kromě pražské O2 areny odehrálo také ve Švédsku (Tele2 Arena ve Stockholmu), Finsku (Hartwal Arena v Helsinkách) a Švýcarsku (Swiss Arena v Klotenu).

 

Historie superfinále

Superfinále florbalu mělo svoji premiéru v roce 2012. První zápasy o tituly v ženské a mužské extralize pro sebe ukořistily stálice českého florbalu. V ženském finále přesvědčivě opanovaly zápas hráčky Herbadent SJM Praha 11 a mužský, nervy drásající duel, pro sebe v prodloužení strhl Tatran Omlux Střešovice.

 Superfinále florbalu 2013 opět posunulo hranice florbalu v ČR. Ženské finále bylo více než vyrovnaným soubojem Vítkovic a Herbadentu. Vítkovicím se málem podařil dokonalý obrat, proti kterému se však postavila Denisa Billá a vítězným gólem tři minuty před koncem přisoudila další titul fenomenálnímu Herbadentu před zraky 6 295 skvělých diváků! Mužské finále nabídlo útočný florbal plný šancí. Vítkovice byly v souboji efektivnějším týmem a naplněná O2 arena tak sledovala radost hráčů ze severní Moravy!

V otřásající se O2 areně se znovu se na třetí superfinále sešly cesty Herbadentu a Vítkovic v ženském finále a Tatran s Vítkovicemi obstarali to mužské. Ve strhující podívané byli fanoušci svědky pádu královen z Herbadentu z trůnu, na který po více jak deseti letech usedly Vítkovice. Velký vítkovický double poté korunovali muži, kteří Tatranu oplatili porážku z roku 2012. Oba tituly Mistrů České republiky tak poprvé společně putovaly do Ostravy po 14 letech.

Čtvrtý ročník -  titul si na své konto po 3 letech připsal Tatran, který zvítězil na Mladou Boleslaví. První titul pro klub TJ JM FAT PIPE Chodov vybojovaly lvice z Jižního města, které udolaly své pražské rivalky z Herbadentu.

Malé jubileum v podobě pátého Superfinále v pražské O2 areně a opět se přepisovaly statistiky. Třetího ženský titul v historii získaly Vítkovice v duelu s obhájkyněmi titulu z Chodova. Vrchol Extraligy žen poprvé rozhodoval nájezdový rozstřel, v němž zlatý gól vstřelila Petra Mandátová. V superfinále Tipsport Superligy se sice neprodlužovalo, rekordních 12 144 fanoušků ale opět sledovalo velké drama, ve kterém Chodov porazil Vítkovice 5:4 a teprve jako třetí klub v historii českého florbalu získal nejcennější trofej.

V šestém superfinále padly oba favorité. Vítězky základní části, 1. SC Vítkovice se musely sklonit před Herbadentem, Suverén základní části Tipsport Superligy z Mladá Boleslavy podlehl Chodovu, který vítězstvím 3:1 obhájil loňský titul.

 

Víte, že ...

 • Superfinále florbalu je prvním a dosud jediným projektem svého druhu v České republice? Žádný jiný sport se k tak radikálnímu kroku ještě neodhodlal.
 • Superfinále stanovilo divácký rekord mezi všemi českými halovými sporty? V roce 2013 dorazilo na superfinále mužů 10 451 diváků. V letech 2015 a 2016 se však podařilo rekord dále navýšit až na 12 144 diváků.
 • na světě vrcholí již 6 florbalových lig jediným zápasem? Od roku 2002 ve Švédsku, od roku 2012 v Česku, a postupně se přidalo také Polsko, Švýcarsko Norsko. V roce 2016 se přidala i poslední země top čtyřky - Finsko
 • v Superfinále padlo celkem již 84 gólů? To je jeden gól za každých 9 minuty herního času.
 • nejúspěšnějším superfinalistou jsou 1. SC Vítkovice? Ze čtyř superfinále vytěžily dva mužské a dva ženské tituly.
 • Lukáš Hrubý z Vítkovic je jediným střelcem, který dokázal skórovat ve třech Superfinále v řadě?
 • nejvíce času na hřišti v O2 areně dosud strávil vítkovický Jakub Hubálek? Během čtyř superfinále hrál 122:29 min. a střídal celkem 155 krát.
 • nejvíce času na hřišti v jediném mužském superfinále strávil obránce Tatranu Michal Podhráský? V roce 2014 odehrál porci 36:57 min.
 • nejvíce času na hřišti v jediném ženském superfinále strávila obránkyně Chodova Lucie Paulovičová? V roce 2016 odehrála 38:42 min.
 • Milan Fridrich je jediným hráčem, který rozhodl dvě superfinále? Vítězný gól Tatranu vstřelil v letech 2012 a 2015.
 • historicky první florbalový ligový gól v O2 areně vstřelila hráčka FBŠ Bohemians Zuzana Jelínková?
 • Anet Jarolímová a Magdalena Klímová ještě nikdy nechyběly na Superfinále? Obě hrály 3x v dresu Herbadentu a 2x v dresu Chodova.
 • rozhodčí Petr Černý a Jiří Janoušek řídili již 3 mužská superfinále? Byli nominováni v letech 2012, 2013 a 2016.
 • na organizaci Superfinále florbalu se podílí zhruba 150 organizátorů a dobrovolníků?
 • přestavba z hokejové arény na florbalovou trvá od položení první izolační vrstvy po zahájení generální zkoušky 13 hodin?

 

 

Další články z této kategorie
22.11.2018
MS 2018 – přehled akcí oddílu
Mistrovství světa je tu. Deset let čekali čeští fanoušci na další domácí světový šampionát. Oddíl florbalu Spartak Pelhřimov připravil pro své členy řadu akcí a pro děti i dny plné florbalu. V pátek se mohou nově těšit na příměstský tábor.
07.11.2018
MS 2018 - přihlášky na zájezd na úvodní den
Ve dnech 1. – 9. prosince 2018 hostí pražská O2 arena mistrovství světa mužů ve florbalu. Pro aktivní členy a jejich rodinné příslušníky organizuje oddíl florbalu společný zájezd na zahajovací den šampionátu.
23.04.2018
Zájezd na Euro Floorball Tour
Oddíl florbalu Spartak Pelhřimov pořádá zájezd na nedělní část Euro Floorball Tour do Brna. V DRFG Aréně (bývalé Rondo) uvidí účastníci akce od 12:00 hod souboj Švédů se Švýcary a od 15:00 hod utkání domácí reprezentace se světovými šampióny z Finska.
1.1. FBK Sršni Rožnov14
2.FBK Spartak Hluk12
3.TROOPERS12
4.1.MVIL Ostrava12
5.Snipers Třebíč11
6.FBC Hranice9
7.Florbal Pelhřimov8
8.FBC Vikings Kopřivnice8
9.S.K. P.E.M.A. Opava8
10.Aligators Klobouky6
11.FbK Horní Suchá4
12.Florbal Svitavy1
Nejbližší utkání
Muži
23.10.
19:00
Florbal Pelhřimov
VS
FbK Horní Suchá
06.11.
19:00
Florbal Pelhřimov
VS
TROOPERS
20.11.
19:00
Florbal Pelhřimov
VS
1. FBK Sršni Rožnov
Partneři