U17 - Dorostenky a st. žákyně
20.01.2019

Tým je nade vše

Po náročném víkendu 12.–13.1.2019 čekal dorostenky další turnaj v Jihlavě proti domácímu SK Jihlava a FBK Tábor.

Týden uplynul jako voda, minulý víkend je již za námi a naše mysl se upírá k dalšímu turnaji. Na srazu v neděli 20.1.2019 v 7:30 u Sauny se potkává 11 holek. V této chvíli počítám s tím, že budeme hrát 9+1, neboť Sára jede jenom jako fanoušek. To nevím, že bude hůř a to výrazně. V hale jsme dle plánu a jdeme se rozcvičovat. A v této chvíli přichází další rána. Maru se ozval problém se zády a po krátké úvaze ji stahuji ze sestavy. Takže 8+1, nic neobvyklého až na to, že v sestavě máme Zuzku a Barču, které začali hrát florbal před třemi měsíci. Ale i tak jsem v klidu, vzadu máme na točení tři zkušené obránce a vpředu další zkušené tři holky. Aspoň se Zuzka a Barča něco nového naučí. smiley

SK Jihlava

Dalo by se stručně napsat „klasický zápas“. První třetina není naplno, jako by jsme se v ní pomalu zahřívali. Nicméně i když nejsme důrazní do útoku, v obraně důrazní jsme a tak ani neinkasujeme. V druhé třetině oba týmy zvyšují tempo a ta končí 2:2. Soupeř opět hraje na dvě kompletní pětky, tedy by měl být fyzicky aktivnější a důraznější. Ale úplně tak to není a vnitřně jsem do třetí třetiny optimista. Velkou pochvalu zaslouží naše sehrání našeho oslabení, perfektní práce obranné čtyřky na mě působí dojmem, že pro holky je snad lepší hrát ve čtyřech. A další velká pochvala je i za sehrání přesilovky na začátku třetí třetiny, ve které padá vítězný gól zápasu. Po krásné kombinaci s přenesením hry korunované přesnou střelou ji využíváme. Pak přichází ale další rána do sestavy. Jana má problém s okem a tím přicházíme o dalšího obránce. Beru timeout a přehazuju sestavu a skrytě doufám, že naposled. Jsem nucený oslabit útok na úkor obrany, ale nedá se nic dělat. Do konce třetiny 8 minut a tak pár rychlých slov na povzbuzení, které vím, že fungují. A fungují. I když početně ještě slabší, fyzicky jsme lepší a nepřipouštíme žádné drama. Vítězíme 3:2 po třetinách 0:0, 2:2 a 1:0. yes

FBK Tábor

Nový soupeř, kterého z vlastní zkušenosti neznáme. Opět nás početně převyšuje, opět si může dovolit luxus v podobě dvou pětek. Ale přesto jsme v první třetině aktivnější a vítězíme v ní 2:0. Ve druhé třetině dokonce zvyšujeme na 3:0 a vypadá to na klidný průběh zápasu. Jenže v této chvíli polevujeme a začínáme dělat chyby. Jestli je vině vedení 3:0 anebo nastupující únava, nevím. Ale druhá třetina končí za stavu 3:2 a náš náskok se ztenčil na jediný gól. Holky jsou unavené, vidím jim to na tvářích. Nicméně pořád vedeme a máme zápas ve svých rukou. Takto k nim mluvím o přestávce a snažím se z nich vyždímat zbytek sil. Bohužel po další chybě ve třetí třetině soupeř vyrovnává na 3:3 a hraje se od začátku. Ale v této chvíli opět si šaháme do vzpomínek na soustředění a fyzickou přípravu. Nevzdáme to, i když jsme slabší víc než kdy jindy. A daří se, přebíráme otěže zápasu gólem na 4:3. Bohužel radost z něj netrvá dlouho, soupeři se daří vyrovnat na 4:4 po velmi sporném zákroku, který jeden rozhodčí viděl jako faul, ale nepískl ho, když to nepískl jeho kolega.??? Rozhodčí mě dokážou pořád překvapit, ale rychle to hážu za hlavu. Vidím, jak holky už opravdu hrají z posledních sil a tak říkám obráncům, co mají hrát. Sázím vše na jediný útok. Remízu chci brát jako to poslední. Bety s Viki v obraně udělají přesně to, co mají a Zuzka před brankou svým důrazem 18 vteřin před koncem dává rozhodující gól. Posledních 18 vteřin už soupeři nedáme míček a vítězíme. yes

Dnes jsme obě vítězství doslova vydřeli. A to nemyslím jenom fyzicky, ale především týmově. I když jsme byli slabší, nikdo nesklopil hlavu a nevzdal to. I když jsem viděl ve tvářích, že už to nejde, nikdo nepřestal hrát. Týmový výkon, kdy jeden hráč hraje pro druhého a ne pro sebe. Jako trenér cítím hrdost a radost, neboť tohle je pro mě víc než vítězství v zápase či turnaji.
A další radost mi dělají ohlasy diváků, rozhodčích i trenéra Kuby Juhna z Českých Budějovic. Všichni smekají před fyzickou kondicí holek, všichni shodně tvrdí, že naše hra vypadá florbalověji než u našich soupeřů a že hra v oslabení i v přesilovce je na vynikající úrovni. A k tomu chválí výkony gólmanky. Jen omezený počet hráček nám brání hrát aktivněji. A moje odpověď je přesně v tomto duchu. Nebude to dlouho trvat a budeme početnější. Budeme hrát na dvě kompletní pětky a budeme aktivnější a důraznější. Posuneme naši hru zase o žebříček výše. smiley