Rozhovory
17.01.2021
autor: Martin Tkadlec

Dnešní děti neumí ani kotoul a doba tomu přispívá, říká Jakub Kovář

Sportovní obojživelník, který je jako doma ve vodě, na suchu i sněhu. A když mu dáte do ruky florbalku, umí se s ní ohánět stejně obratně jako ukazovátkem. I proto je na nejlepší cestě stát se dobrým trenérem.

Učitel tělesné výchovy se každému oddílu náramně hodí. A když má ještě florbalovou specializaci, máte vystaráno. Řeč je o Jakubu Kovářovi, který je už od dětství sportovcem tělem i duší. Do role předcvičovatele pro nově vzniklé onlajn lekce tak byl jasnou volbou.

Komu teď předáváš svoje znalosti?
Momentálně žákům na základce v Černovicích. Jde opravdu o klasickou základní školu, i když si někteří myslí, že učím ve výchovném ústavu (smích).

Proč ten potutelný úsměv?
No, jak to říct. Sice tam neučím, ale několik holek z tohoto ústavu doučuju český jazyk. To jen pro upřesnění, aby nevznikly nějaké fámy.

Jaké předměty vyučuješ?
Na obou stupních primárně tělocvik a od šesté třídy taky zeměpis. Od šestky mám navíc výtvarnou výchovu a deváťáky vzdělávám hudebně (smích).

Ty ale nejsi jen učitel. Mimo pedagogického vzdělání máš taky celou řadu sportovních kurzů. Pochlub se.
Nevím, jestli je k čemu, ale mám lyžařský a snowboardový kurz, k tomu kurz plavčíka a taky výživového poradce. A pokud mi Český florbal dovolí a uzná magisterskou práci, přibyde mi ještě trenérská licence B.

Snad to dopadne. Od nového roku vedeš cvičební onlajn lekce malých florbalistů. Je o ně zájem?
Za sebe můžu říct, že jsem velmi rád za každého, kdo se do cvičení zapojí. I kdyby to mělo být jen jedno dítě, u kterého vyvoláme pozitivní vliv na pohyb. Zatím se účast pohybuje okolo dvanácti hráčů, někdy o něco málo víc.

To není úplně mnoho.
Určitě bychom byli s Honzou (Jan Knězů, hlavní trenér mládeže) rádi za větší účast, protože děti i rodiče mohou cvičit takovým způsobem, že nepotřebují nic extra. Tím myslím pomůcky. Maximálně podložku, florbalku a míček. Lekce jsou navíc bezplatné a fakt záleží jen na zájmu a chuti každého jedince.

Na co jsou cvičení zaměřená?
Hodně zařazujeme cviky na vadné držení těla, aby u dětí nedocházelo k bolestem zad. Dále zařazujeme cvičení na možnou tvorbu svalových dysbalancí, takzvané svalové nerovnováhy. A v neposlední řadě i cvičení, která mají kondiční charakter.

Sám sportuješ už pěknou řádku let, takže můžeš porovnávat. Jak jsou na tom s pohybem dnešní děti?
Máš pravdu, sportuju už dlouho, momentálně u notebooku (smích). Abych ale neodcházel od odpovědi, přijde mi, že dnešní děti nemají dostatečně vyvinutý pohybový základ. Za moji krátkou pedagogickou praxi jsem mohl vidět, že někteří jedinci nejsou schopní udělat kotoul dopředu či skočit přes kozu. A tahle doba to vše ještě zhoršuje.

To máš recht, děti jsou bez pohybu už několik měsíců.
Je to špatný. Tenhle problém ale bohužel nevyřešíme. Tělocvik je zakázaný, nicméně si myslím, že když se onlajn nechá cvičit jinde, proč by to nemohlo jít ve škole. Já chodím s dětmi alespoň na procházky. Na druhou stranu je teď hrozně důležitá role rodičů, kteří by měli dítěti zajistit adekvátní a přiměřený pohyb. Třeba pomocí zmiňovaných onlajn lekcí.

Od začátku sezony jsi asistentem u družstva elévů. Teď se sice nehraje, nicméně ses stihnul trošku rozkoukat, ne?
Opravdu jen trošku. Myslím, že je super začínat u těch nejmenších, protože můžu hned zkraje ovlivnit jejich pohybové návyky a tak nějak přímo i nepřímo dohlížet nad jejich růstem. Vysvětlit jim, že sport není jen o výkonu, ale taky o prožitkové fázi a že nemusíme hrát nutně na body.

Chtěl by ses do budoucna posunout ke starším kategoriím?
Ani ne. Přiznám se, že momentálně nemám žádné konkrétní ambice trénovat někoho jiného. Necítím to tak. Moji kolegové, trenéři, jsou velice zkušení a jsou na místech, kde správně rozhodují. Určitě bych rád zůstal u mladších kategorií.

A co svou hráčskou kariéru, tu už jsi uzavřel?
Popravdě mě svrbí obě ruce a nohy mi vystřelují dopředu (smích). Přiznám se, že bych se do béčka jednou rád vrátil. Trošku pomasírovat při tréninku spoluhráče a hlavně soupeře při zápasech. V béčku vždycky panovala výborná nálada, takže mě to táhne i do skvělé party chlapů, se kterými jsem si měl vždy co říct.

Není žádným tajemstvím, že děláš taky plavčíka. Zbývá ti na tuhle činnost vůbec nějaký čas?
Pokud mě moje nastávající manželka, teď už to říct můžu, pustí, několik směn do měsíce udělám (smích). Beru to jako perfektní relax a po službě si stihnu ještě zaplavat. Vždycky vypnu, zapomenu na starosti a užívám si toho, že jsem v pohybu.

Tak to gratuluju. Kdy do "chomoutu" vkročíš?
Už za necelý týden, v sobotu 23. ledna v pelhřimovské obřadní síni. Jsem rád, že to touto cestou mohu sdělit naší florbalové rodině, kterou bych časem rád rozšířil (smích).

Co kurz výživového poradce, nehodláš ho v klubu oprášit?
To je otázka do pranice, nicméně si zatím netroufám vytvářet specifické jídelníčky na míru. Mám sice nějaké elementární povědomí o sacharidech, tucích, bílkovinách i základní skladbě, ale je to stále málo.

Takže si chceš nejprve doplnit mezeru ve vzdělání?
Určitě. Chci se výživě dál věnovat, k čemuž mi dobře poslouží moje knihovna, která je plná knih zaměřených na problematiku stravování v kombinaci se sportem (smích).

Co vím, tak nějaký základní stravovací návod vytváří pro rodiče mladých hráčů Honza Knězů.
Vím o tom, oslovil mě, abych svým dílem taky přispěl. Doba řízků v chlebu už je zkrátka pryč. Takhle budou rodiče dětí jednoduše vědět, co svým ratolestem na trénink i zápas připravit.

Chtěl bys závěrem v téhle nelehké době něco vzkázat?
Určitě, v této uspěchané době je potřeba zastavit a rozhlédnout se okolo sebe. Pokud někdo neměl čas na sebe, ani nikoho jiného, je teď ta pravá chvíle na změnu.

Další články z této kategorie
22.12.2020
Kapra si nedávám, jsem líný vybírat kosti, usmívá se Viktor Vlach
Útočná puška Spartaku si o Vánocích užívá hlavně čas strávený v kruhu svých nejbližších. Dárky pod stromečkem pro něj budou i letos překvapením.
25.11.2020
Hrát bez diváků je směšný, říká útočník Martin Blažek
Přes tréninkové manko patří pelhřimovský rychlík stále k tomu nejlepšímu, co současný kádr nabízí. Na síle mu neubírá ani to, že se jako dvojnásobný otec moc nevyspí.
16.11.2020
Chytám tak dlouho, až mě to skoro děsí, usmívá se Zdeněk Tvrdý
Odchovanec havlíčkobrodského florbalu chtěl svou kariéru po extraligové štaci nadobro uzavřít. Po třech letech ale změnil názor a radost teď rozdává fanouškům v Pelhřimově.
1.Florbal Pelhřimov0
2.FBC Vikings Kopřivnice0
3.FBK Spartak Hluk0
4.S.K. P.E.M.A. Opava0
5.Florbal Svitavy0
6.FbK Horní Suchá0
7.TROOPERS0
8.1.MVIL Ostrava0
9.FBC Hranice0
10.Snipers Třebíč0
11.1. FBK Sršni Rožnov0
12.Aligators Klobouky0
Nejbližší utkání
Muži
18.09.
19:00
Florbal Pelhřimov
VS
S.K. P.E.M.A. Opava
02.10.
19:00
Florbal Pelhřimov
VS
1.MVIL Ostrava
23.10.
19:00
Florbal Pelhřimov
VS
FbK Horní Suchá
Partneři