17.10.2023

Áčko loupilo v Praze

Pelhřimov netradičně druhý víkend po sobě hrál venkovní utkání a jeho cesta vedla opět do Prahy. Tentokrát nastoupil proti druhému pražskému týmu ligy Florbal TJ Kobylisy. Do neděle se týmy potkaly pouze dvakrát.

Nedělní utkání vedené zahraničními rozhodčími začalo opatrně na obou stranách. Stejně jako úvodní buly, tak i první střelu utkání si připsal Pelhřimov. Jenže k prvnímu gólu byl blíže domácí tým, když střelu Pika tečoval hráč žluto-modrých, naštěstí Libor Domkář stihl zareagovat. V 7. minutě utkání se provinil Petr Zajíček a Kobylisy hrály první přesilovku. V průběhu přesilovky si domácí vypracovali několik šancí. Nejblíž ke vstřelení gólu byl Štipka, ale ten prázdnou branku netrefil. Kobylisy se dočkaly až necelé tři minuty před koncem, když Kočí sebral míček po nepovedené standardce Kociána a ze samostatného úniku překonal Libora. Mohlo být hůře, když v čase 19:32 opět Klouda hledal Kočího, který byl úplně sám u levé tyčky. Libor stihl špičkou nohy změnit směr přihrávky a do šaten se mohlo jít stále za stavu 1:0 pro pražský tým.

Ve druhé třetině se nejprve ke střele dostal Petr Zajíček, který mířil hodně vysoko. Ale o dvě minuty déle při odloženém vyloučení vyrovnal důrazný Vojta Mozr. Neuběhla ani minuta a přízemní střelou překlopil vedení na stranu Spartaku Tomáš Kocián. Po několika šancích na obou stranách změnu skóre přineslo až odpískané trestné střílení pro Kobylisy, které střelou po zemi proměnil Komorný. Vedení Pelhřimovu vrátil svým pátým gólem v sezóně ze standardky z rohu Láďa Běhounek. Spartaku vedení vydrželo něco málo přes minutu, když dokázal srovnat Pozler. Při následné domácí standardce se dostal do protiútoku Petr Zajíček, ale bohužel opět mířil vysoko nad bránu. Když Filip trefil čtyři sekundy před koncem druhé třetiny boční tyčku Liborovy brány, tak bylo jasné, že do třetí třetiny se půjde za nerozhodného stavu 3:3

Hned v první třetinách závěrečné třetiny chyboval Pelhřimov, ale Kočí chyby nevyužil a jeho střela ani bránu neohrozila. Následně se domácí Klouda prokličkoval až před bránu, ale narazil na Libora, který mu nedovolil skórovat. Jak je důležité si dobře postavit bránu, se ukázalo v případě šance Mühlbacha, který trefil tyčku. Čas utíkal a utkání bylo stále vyrovnané. Ale pak si čepel seřídil Petr Zajíček a vstřelil čtvrtý gól Pelhřimova a nasměřoval tým k prvním venkovním třem bodům. To Petr potvrdil dvě minuty před koncem, když si sám vybojoval míček a pak ho poslal za Palečkova záda. Kobylisy ještě snížily gólem Pozlera, ale vyrovnat už nedokázaly. Spartak tedy získal své první body na venkovním hřišti a posunul se na 6. místo v tabulce.

Hodnocení trenéra Honzy Kotena:
„Dnešní utkání bylo spíše bojovné s řadou šancí na obou stranách. Nám se nepodařilo navýšit náskok vypracovaný na začátku druhé třetiny a utkání se nakonec mohlo překlopit na obě strany. My jsme v rozhodujících okamžicích byli efektivnější a máme první letošní body z venkovního prostředí. Díky hráčům za bojovnost a soupeři za utkání.“

Spartak Pelhřimov vs. Florbal TJ Kobylisy 5:4

Junioři doma stoprocentní

Pelhřimovští junioři se na domácím turnaji utkali s Třebíčí a s Novým Městem na Moravě. Za obě utkání Pelhřimov inkasoval pouhé dvě branky a třináct jich nadělil. Nejvíc se junioři prosadili proti Třebíči, které nasázeli celkem devět branek.

Vyjádření trenéra Marka Ješátka:
„První zápas jsme začali opatrně a čekali, s čím přijde soupeř. Nicméně od první minuty hraní byla iniciativa na naší straně. Od 2. třetiny s námi do té doby dobře bránicí soupeř přestal držet krok, a to jsme zúročili v góly. Ve 3 třetině jsme předvedli totální florbal a totálně odevzdaného soupeře jsme zdeklasovali a zaslouženě jsme se osamostatnili na průběžném prvním místě tabulky. Tuhle třetinu zatím hodnotím jako nejlepší v sezóně.

Druhý zápas proti nepříjemnému silovému soupeři jsme také zvládli dobře. Od začátku do konce super nasazení, chuť vyhrát a dávat góly. Děkuji soupeři za super zápas.

Celkově opět dva dobré výkony. Všechny své svěřence chválím za herní vyspělost. Jedem zápas od zápasu. Myslím, že není tajemství, že náš cíl je první místo a když budeme podávat podobné, ba dokonce i lepší výkony, nevidím důvod, proč na konci sezóny neslavit. Havymu přeji brzké uzdravení a všem ještě jednou děkuji za super výkon.“

Spartak Pelhřimov vs. Snipers Třebíč 9:1
Spartak Pelhřimov vs. Fbc Orel Nové Město na Moravě 4:1

Fotky z utkání proti Třebíči si můžete prohlédnout ZDE

Dorostenky vládnou tabulce

Nejen juniorům, ale i dorostenkám se povedl sobotní turnaj. Pelhřimačky v prvním utkání porazily do té doby první tým ligy Světlou nad Sázavou a následně si poradily s Rudými Dračicemi. Za zmínku určitě stojí výkon pelhřimovské gólmanky Aničky Palivcové, která za obě utkání obdržela pouze jeden gól.

Vyjádření Honzy Knězů:
„V sobotním turnaji nás čekaly 2 velmi náročné zápasy. Věděli jsme, že vzhledem k individuální kvalitě soupeřů a jejich vzrůstu, nemůžeme hrát tak, jako předchozí zápasy a bezhlavě napadat až za soupeřovou bránou. Naše obrana tedy začala na 3/4 hřiště, kde jsme aktivně přistupovali k hráčkám a nutili je hrát těžké nahrávky vzduchem. Toto se nám dařilo a soupeř si ani v jednom zápase nebyl schopen vypracovat výraznější šanci. Co se týče hry do útoku, tak oproti minulým zápasům jsme i my měli méně šancí, což bylo způsobeno velmi dobrým pressingem po ztrátě míčku od soupeře. Je potřeba říct a uznat, že z minima jsme vytěžili maximum, alespoň co se týče hry dopředu.

S obrannou činností jsem velmi spokojen, hlavně proto, že jsme si jí dokázali přenést z tréninků a obrana i útok pracovali velice kompaktně a spolehlivě (žádné proběhnuté míčky). Nicméně do dalších zápasů je toho spousta ke zlepšení, ale pondělní trénink po turnaji, co se týče nasazení a chuti, vypadal velice dobře! Na konec bych rád vyzdvihl backchecking všech hráček, a to za jakéhokoliv stavu! Všem svým hráčkám děkuji za předvedené výkony a za přístup nejen na hřišti! Teď si trochu zaběháme a připravíme se na příště. Týně Vojtěchové přejeme brzké uzdravení po operaci, snad se k nám znovu připojí co nejdříve.“

Spartak Pelhřimov vs. Sklo Bohemia Světlá n/S 4:1
Spartak Pelhřimov vs. Rudý Dračice MLADÝCH NADĚJÍ Týn 4:0

Starším žákům se reparát nepodařil

Starší žáci na turnaji ve Žďáru nad Sázavou mohli vrátit domácí porážku SK JeMoBu. Bohužel se jim utkání nepovedlo a JeMoBu vyhrálo 6:2. Druhé utkání proti Dačicím pelhřimovští žáci těsně vyhráli 3:2, ale v posledním zápase proti domácím Hippos prohráli 4:6.

Vyjádření trenéra Vojty Mozra:
„Těžký turnaj, který ukázal naše nedostatky, na kterých musíme zapracovat. Bojíme se hrát, když nás soupeř napadá. Nejsme ještě dostatečně zkušení, abychom soupeře při jejich napadání přehráli. Pozitivní věci byly vidět v prvním zápase, když jsme výborně blokovali střely soupeře. Třetí zápas rozhodla naše půlminuta nepozornosti. Jinak dobrý návrat do zápasu, když jsme prohrávali o tři góly, opět jsme zápas vyrovnali, nicméně naše snaha nebyla k prospěchu věci a soupeř opět zvrátil stav skóre na svoji stranu. To vše jsou informace do budoucna, o kterých víme a dáme si příště na ně pozor. Potrénujeme a příště se budeme zase těšit. Na závěr bych ještě popřál brzké uzdravení našemu kapitánovi.“

Spartak Pelhřimov vs. SK JeMoBu 2:6
Spartak Pelhřimov vs. TJ Centropen Dačice 3:2
Spartak Pelhřimov vs. Hippos Žďár nad Sázavou 4:6

Elévové mají za sebou první turnaj

Vyjádření asistentů trenéra Libora Březiny Jakuba Jirků a Patrika Lhotského:
„Letošní ročník jsme zahájili ve Světlé nad Sázavou. Hlavní trenér Libor Březina rozdělil tým na dvě družstva na Spartak Pelhřimov a Spartak Pelhřimov-modří. V týmu Spartak Pelhřimov převažovali hráči z kategorie elévů s výjimkou nadějného hráče Marka Kociána z kategorie přípravka. Do prvního zápasu jsme vstoupili v 9:00. Zápas byl velmi jednoznačný – i přes dvě chyby týmu, které skončily dvěma nájezdy. Gólman Philip je ovšem zvládnul bez zaváhání. Zápas skončil výsledkem 8:0 pro tým Spartak Pelhřimov.

Do druhého zápasu tým vstoupil velmi sebevědomě. Avšak zápas tak jednoznačný nebyl. Nakonec jsme stejně výhru urvali. V půlce turnaje se konala soutěž v nájezdech. Do finále se dostali hráči z Pelhřimova, avšak vítěz mohl být pouze jeden a tím se stal Marek Kocián. Po krátké pauze následoval další zápas. Průběh byl klidný, až na zbytečné zaváhání na konci zápasu, ze kterého jsme dostali jediný gól. Při posledním zápase s domácím družstvem jsme si poradili lehce. Zápas skončil výhrou pro nás 7:0. Celkově turnaj hodnotíme kladně, zejména nás překvapili hráči z kategorie přípravka, kteří mohli bez problému konkurovat hráčům z kategorie elévů. Všechny kluky chválíme. Prostor na zlepšení tam stále je, avšak věříme, že detaily doladíme. Děkujeme všem i rodičům za účast!“

Vyjádření trenéra Libora Březiny:
„Druhé družstvo odehrálo svůj turnaj slušně, dvě prohry a dvě výhry. Družstvo bylo složeno z hráčů, kteří letos přišli do elévů z přípravky, hráčů z přípravky podpořeno jedním útokem elévů, kteří už mají odehráno i hodně zápasů za mladší žáky. Spousta vyložených šancí a malá efektivita, tak bych asi ohodnotil starší kluky. Nový ročník určitě nezklamal, kluci mají před sebou ještě hodně práce, ale přesto mě jeden překvapil a dostane nominaci na další turnaj mladších žáků. Jméno zatím neřeknu, protože u mě nikdo nemá nic jistého, aby neusnul na vavřínech! Kluci z přípravky odehráli super turnaj. Dá se říct, že oba dva rozhodli.

Ještě bych se vrátil k nominaci mladších žákyň na turnaj elévů. Nominaci dostaly tři žákyně, jedna ani není schopna odpovědět na nominaci a druhé dvě si to v pátek večer rozmyslí a nejedou. Tyto hráčky jen tak nominaci ode mě znovu nedostanou, protože zbytečně blokují místo dalším, kteří by si rádi zahráli. Taky jste určitě zjistili, že pro letošní sezónu mám tři asistenty trenéra. Dnes bych vám rád představil první dva, Patrika Lhotského a Jakuba Jirků.

Oba kluky jsem trénoval od přípravky až do mladších žáků. Tito kluci patřili k těm borcům, kteří ve své poslední sezóně, kterou na jaře předčasně ukončil covid, doslova ničili své soupeře. Nevím to už přesně, ale jejich předčasně ukončenou sezónu zdobilo skóre plus cca 650 branek. Patrik Lhotský – super kluk, bohužel jeho další hráčskou kariéru ukončila nemoc, která ho trápila poslední sezóny. Dnes je vše v pořádku. Jeho přednost byla v osobních soubojích a na hřišti nechal vždy vše pro svůj tým! Jakub Jirků – velký talent a stále to tam je, ale bohužel florbalku dal na hřebík ve starších žácích. Dodnes jsem od něj neslyšel důvod, i když ho asi vím. Jakub byl ve výběrech Vysočiny od elévů. Vždy ho zdobila technika hole, zakončení se spoustou gólů, pohyb a výběr místa. Prostě to byl takový hračička.“