24.10.2022
autor: Jan Koten

Historie účinkování Spartaku v Poháru

Spartak Pelhřimov čeká ve čtvrtek 27. října od 19:30 souboj se superligovým týmem FbŠ Bohemians. Pojďme si připomenout, které top týmy z ČR už v Pelhřimově hrály, a jak byl Spartak v pohárové soutěži úspěšný.

Spartak Pelhřimov se účastnil vůbec prvního ročníku Poháru Českého florbalu v roce 2001. Tehdy byl pro účast v poháru osloven z důvodu odstoupivšího a dnes již neexistujícím oddílu U.R.N.A Pardubice. Na turnaji zaznamenal dvě výhry a dvě prohry s tehdy prvoligovými týmy z Havlíčkova Brodu a pražskými AGC. Pak dal Pelhřimov na několik sezón přednost vlastnímu přípravnému turnaji, který termínově kolidoval s úvodními koly poháru.

Do Poháru se vrátil až v roce 2006. A byl to návrat úspěšný. Postupně přešel přes turnaje obou úvodních kol, aby na domácí palubovce poprvé přivítal tým z nejvyšší soutěže – Florbal MB (tehdejší název FBK Sokol Mladá Boleslav). Prohra 2:4 sice mrzela, ale Boleslav se už tehdy pomalu nadechovala k ovládnutí celé Superligy. Tři kanadské body zaznamenal boleslavský Petr Novotný. V roce 2007 nepřešel Spartaku přes turnaj 2. kola, když prohrál mimo jiné s tehdy superligovým Kladnem. Hned o rok později zavítal do Pelhřimova další superligový tým – AC Sparta Praha. Těsná prohra 4:5 navíc gólem v samém závěru utkání byla hodně smolná. V roce 2009 si Pelhřimov uhrál další top utkání – tentokrát do Pelhřimova zavítal mistrovský Tatran Střešovice. Výsledek 7:10 se zdá z dnešního pohledu jako neuvěřitelná pohádka. Navíc tehdy padl dosud nepřekonaný divácký rekord v pelhřimovské hale.

V roce 2010 se šňůra domácích pohárových utkání přerušila, když Pelhřimov skončil na tradičním prvoligovém rivalovi z Litvínova. O rok později, v roce 2011, se ale diváci opět dočkali. Do Pelhřimova přijela FbŠ Bohemians v čele s Michalem Jedličkou a Martinem Richterem. Konečný výsledek 9:10 a další návštěva přes 300 diváků hovoří za vše. Další rok, 2013, přišlo pohárové fiasko s divizní Přerovem. V roce 2014 byla úspěšná cesta pohárem korunována postupem až do osmifinálové skupiny, kde Pelhřimov doma postupně přivítal superligové Otrokovice (prohra 3:6) a Bulldogs Brno (prohra 4:8).

Pak se na dlouhých osm let zavřela voda nad utkáním superligového týmu v Pelhřimově. Celá jedna generace hráčů nebyla schopna přejít přes týmy z nižších soutěží a navázat tak na předchozí úspěchy a diváky odměnit top pohárovým utkáním. Stopku vystavovaly Pelhřimovu týmy z Českých Budějovic, Hluku, brněnských Gullivers či Vysokého Mýta. Za smutnou připomínku určitě stojí tři porážky v řadě od divizního týmu Orel Orlice (Letohrad) v letech 2019 až 2021.

Až v letošní sezóně se Pelhřimovu v poháru opět daří. Sedm výher v řadě, žádná porážka a odměnou je utkání se superligovým týmem před domácím publikem. 

 

Další články z této kategorie
26.04.2023
Ženy nakonec ve 2. lize skončily páté
O víkendu odehráli poslední turnaje sezóny ženy, elévky a elévové. Béčku začalo první kolo nadstavby.
21.04.2023
„Skoro“ poslední herní víkend
Předposlední dubnový víkend nám nabídne poslední ženský turnaj sezóny a elévové ukončí sezónu před svými diváky. Pro Béčko víkend znamená „začátek sezóny“, když odehraje první část nadstavby.
19.04.2023
Junioři jsou mistři Vysočiny, dorostenky mezi TOP16 v ČR
V sobotu hrály první kolo play-off dorostenky a junioři vybojovali první místo v tabulce. Na pelhřimovské palubovce přípravka odehrála poslední domácí turnaj sezóny a mladší žáci vyjeli na poslední turnaj sezóny do Světlé nad Sázavou.
1.S.K. P.E.M.A. Opava53
2.Torpedo Havířov53
3.FBC Vikings Kopřivnice43
4.Asper Šumperk39
5.Slovan Havířov37
6.Z.F.K. Petrovice35
7.1. FBK Sršni Rožnov31
8.Florbal Pelhřimov30
9.FBC Hranice26
10.FBC Přerov25
11.Snipers Třebíč24
12.1.MVIL Ostrava0
Nejbližší utkání
Partneři