19.10.2022
autor: Martin Domanský

O víkendu se dařilo mladším kategoriím

Áčko se stále trápí na hřištích soupeře. Proti Havířovu Pelhřimov zradila koncovka. Ženám se nepovedl domácí turnaj, ale mladým kategoriím se dařilo.

Pelhřimovský A-tým se trápí

Áčko v sobotu vyrazilo směr Slezsko, aby odehrálo 6. kolo Národní ligy proti TJ Slovanu Havířov, který minulou sezónu sestoupil z 1. ligy. Pelhřimov hned od 1. minuty zápasu tlačil domácí, ale míčky létaly okolo branky Sikory, nebo je Sikora dokázal zkrotit. Ač Spartak měl ze hry více, tak z prvního gólu se radoval Havířov. Ve druhé třetině začal lépe domácí tým, který ve 4. minutě navýšil na 2:0, a v polovině zápasu už vedl 3:0. 37. minuta patřila Pelhřimovu, když využil zmatku před soupeřovou brankou a Honza Knězů umístil míček po nahrávce Tomáše Kociána do branky. Havířov ještě ve druhé třetině stačil navýšit brankový rozdíl na 4:1. V 50. minutě Spartak vyzkoušel hru v šesti a úspěšně. Dan Kalina snížil na 4:2 pro domácí po přihrávce Lukáše Zrzavého. Hosté začali tlačit víc domácí tým a donutili Havířov spíše bránit výsledek. To se jim dařilo až do 59. minuty, kdy se ke slovu dostal po přihrávce Vaška Fučíka opět Honza Knězů, který snížil na rozdíl jedné branky. V poslední minutě ještě Spartak zkusil hru v šesti, ale bohužel už neúspěšně a Slovan dokázal trefit 5. gól do prázdné brány.

Áčko příští víkend hraje po čtyřech venkovních zápasech opět doma, určitě potěší domácí fanoušky výhrou a naladí formu na Bohemku.

Vyjádření trenéra Honzy Kotena:
"Rozdílem dnes byla produktivita. Naše chyby soupeř potrestal, my ty jeho ne. Chyběla nám i větší agresivita v soubojích a bohužel i přesnost v zakončení. Díky soupeři za utkání."

TJ SLOVAN HAVÍŘOV VS. SPARTAK PELHŘIMOV 5:3

Junioři za pět v osmi

Dospívající naděje pelhřimovského florbalu odehrály v sobotu dva zápasy proti Okříškám a domácí Třebíči. První zápas junioři odehráli proti Třebíči a v 9. minutě už vedli 3:0! Třebíč postupně snižovala a po třech třetinách skóre bylo 3:3. V této kategorii není prodloužení, ale hned samostatné nájezdy, ve kterých byl úspěšný pouze pelhřimovský Jan Zábrana, a tím rozhodl o vítězství a extra bodu pro Spartak. Druhý zápas Pelhřimov hrál proti Okříškám. Začátek zápas vypadal stejně jako proti domácím Snipers, když Pelhřimov vedl po 8. minutách 3:0. Jenže junioři už si nenechali vzít vedení a dotáhli zápas do vítězného konce - 8:2.

Vyjádření trenéra Vojty Martínka:
"Do Třebíče, kde nás čekal domácí tým a nedaleké Okříšky, jsme se vydali kvůli různým okolnostem pouze v 8 hráčích do pole. Tomu jsme uzpůsobili i taktiku, kdy jsme chtěli hrát v pro nás netradičním hlubším bloku, ale aktivně dostupovat protihráče na naší polovině a startovat do rychlých brejků po chybách soupeře. Nástup do zápasu jsme měli skvělý a vlastně skoro celý zápas jsme odehráli naprosto jiným způsobem, než turnaje předchozí. Kluci na hřišti dřeli, v soubojích nechyběl důraz, nevázla komunikace, míček lítal rychle od florbalek, troufali jsme si do soubojů 1 na 1, kde jsme byli většinou úspěšní i po pohledných kličkách. Bohužel jsme v závěru doplatili na neproměňování tutových šancí a šlo se do nájezdů, kde nás však podržel brankář a mohli jsme slavit první výhru. K druhému zápasu toho není moc co napsat. Florbal se hrál do našeho vedení 3:0. Od té doby hráči soupeře přistoupili k zákeřné hře, kdy nás surově dohrávali, v soubojích nás záměrně mlátili florbalkami, po jednom z takových “soubojů” měl jeden z našich hráčů roztržený obličej a vrcholem bylo zranění dalšího hráče, kdy ho soupeř v rychlosti hodil na mantinel, kde se mu ještě nahlas vysmál (výsledkem “souboje” byla nateklá žebra, snad z toho nebude nic většího než modřina). Výsledek 8:2 mohl být i vyšší, bohužel jako na celém turnaji byl problém v proměňování šancí. Ještě jednou děkuji hráčům za turnaj, doufám, že příště na tyto výkony navážeme. Závěrem bych poprosil mistra zedníka Vojtu Papeže, aby si srovnal čepel, jinak za těch minimálně 10 zazděných tutovek jde příště z turnaje pěšky ."

Dorostenky si odvezly domů taky "pětku"

Pelhřimovské mladé naděje odehrály zápas proti domácímu týmu z Týna nad Vltavou Rudý Dračice MLADÝCH NADĚJÍ, které přehrály 3:2 díky rychlému vedení 3:0. V druhém vyrovnaném utkání proti FbC Písku se radovaly až po samostných nájezdech, ve kterých rozhodla Zuzka Cífková.

Vyjádření trenéra Honzy Knězů:
"V sobotu jsme odehráli dva naprosto rozdílné zápasy. V prvním zápase, snad kromě prvního střídání, které plnilo parametry naší hry, byl celý náš výkon naprosto otřesný a nekoukatelný. Místo hry, kterou chceme hrát a kterou se prezentovat, jsme předváděli línou, pomalou a předvídatelnou hru. Naše hra bez míčku byla opět k pláči a místy připomínala spíše hru na schovávanou. Po pátečním tréninku, který byl hlavně ze strany holek velmi kvalitní, je tento zápasový výkon velkým zklamáním. Druhý zápas na nás čekal velmi kvalitní tým. Sice jsme zhruba po čtyřech střídáních prohrávali 0:2, ale lepší probuzení jsme nemohli dostat. Od druhého gólu soupeře přišel zlom a najednou to všechno šlo. Náš agresivní pressing přinášel zisk spousty míčků, útočnice nevzdaly žádný souboj o míček a obránkyně skvěle dostupovaly hráče. Kromě rychlých brejků na pár doteků byla vidět i spousta sebevědomých kliček a pokusů o rozehrávku přes střed. Tento výkon nám zajistil obrat na 4:2.

A pak to zase přišlo. Začali jsme hrát naslepo z rohů, laxně odevzdávat míčky, soubojů se účastnit pouze jako divák. Pauza mezi druhou a třetí třetinou nám přišla více než vhod. Do třetí třetiny vstoupil opět správný tým, kterého bylo plné hřiště. Chvilku před koncem jsme sice naší hloupou chybou darovali soupeři vyrovnání, ale to nemění nic na skvělém výkonu ve třetí třetině. Na konci zápasu jsem letos poprvé v lize dorostenek viděl time-out, který dával smysl. Soupeř nás překvapil standartní situací, ze které si zasloužil skórovat. Nájezdy jsme se štěstím zvládli, ale i to k tomu patří. Do dalších zápasů musíme dál pracovat na pohybu bez míčku a už se musíme vyvarovat zbytečných faulů. Všem svým hráčkám děkuji za předvedené výkony. Speciální poděkování patří družstvu FbC Písek, které si vzalo menší pauzu mezi zápasy, abych se mohl zúčastnit celého zápasu."

Starším žákům se dařilo

Starší žáci se vydali směr Ždár nad Sázavou, kde se postupně utkali s SK Jihlava ježci (3:9), domácím Hippos (5:3) a Telčí (4:3). Po dvou výhrách se Pelhřimov mohl radovat ze 6 bodů

Vyjádření trenéra Jirky Žáka:
"
Starší žáci odehráli v sobotu další turnaj ve Žďáru nad Sázavou. Chlapci odehráli tradičně tři utkání. V prvním utkání nás čekala Jihlava. Opět jsme začali opatrně až ospale, nepřistupovali jsme včas k hráčům, lehce jsme se zbavovali míčků, a tak jsme bohužel po zásluze prohráli. Následoval pohovor s hráči, kde jsme si řekli, co je potřeba upravit a šli jsme na domácí Žďár. Hráči předváděli lepší hru s vyšším důrazem, a tak jsme tento zápas vyhráli. Bez přestávky následoval poslední zápas proti Telči, která na nás šla bez prohry. Kluci do posledního zápasu dali ještě více důrazu a odjezdili zodpovědně celý zápas, který po zásluze dovedli do vítězného konce. Tak snad si tento výkon zapamatují a přenesou si ho do dalších utkání."

Elévové další turnaj odehráli ve Světlé nad Sázavou

Vyjádření trenéra Elévů (modří + žlutí) Kuby Kováře:
"
Sobotní turnaj ve Světlé nad Sázavou přinesl několik nečekaných událostí. Do modrého týmu nastoupili dva hráči z přípravek. A byl to jejich první start, kterým se ukázali mezi našimi staršími kluky. Elévy z modrého družstva chválím za přijetí těchto dvou prcků. Nedočkavý modrý tým ze Spartaku Pelhřimov nastoupil proti týmu, na který jsme delší dobu čekali. Ukázalo se, že soupeř vůbec nedorazí. Tím pádem modrý tým, a nejen oni, měl víc pauz zapříčiněných chybějícím družstvem. Dále se stalo, že rozpis týmů, které měli hrát "pod bufetem" a na opačné straně byl obrácený. Hlavička těchto dvou rozpisů byla nějakým nedopatřením obráceně. Vše se po delší době vyjasnilo a mohlo se pokračovat v turnaji.

Celý tento tým bojoval v každém hraném zápase. Žluté chválím za individuální přístup, kterým dokázali s každým soupeřem držet krok a zároveň si i vytvořit šance pro zakončení. Velice povedený a plný krásných momentů se stal poslední zápas mezi žlutým týmem a týmem dívek ze Spartaku Pelhřimov. Děkuji oběma brankářům, kteří měli v některých momentech co dělat, aby pochytali střely od soupeře. Dále děkuji panu Hostičkovi, který byl přítomen na lavičce u modrého týmu a pomáhal kluky nasměrovat. Děkuji i rodičům, kteří se přijeli podívat na své florbalisty."

Vyjádření trenéra Elévu (girls) Sáry Matějů a Bety Rouskové:
Ze čtyř zápasu tři výhry a jedna remíza. Skvělé výsledky a hlavně skvělé zápasy, ve kterých holky ukázaly, co doopravdy umí. Největší pokrok byl znát v nahrávkách, na které se při trénincích hodně zaměřujeme, a které nám doteď moc nešly. Je skvělý pocit vidět, že to, co děláme na trénincích, se začíná projevovat ve hře. Ze střídačky jsme koukaly na úplně jiný tým a byla radost to sledovat."

Domácí turnaj ženám nevyšel

Ženy v neděli odehrály svůj první domácí turnaj proti Jindřichovu Hradci a týmu SK MEŤÁK České Budějovice. Po 30 minutách hry proti Jindřichovu Hradci už domácí tým prohrával 0:4. Pelhřimov dokázal vstřelit první gól až v 35. minutě, když si jinak chytající Šárka Domanská vyzkoušela pozici hráčky v poli a po úniku prostřelila hostující gólmanku. Bohužel Jindřichův Hradec odpověděl dvěma góly a v závěru za Spartak skórovala navrátilka Eva Schmidtová a uzavřela skóre 2:6. Druhý zápas proti Českým Budejovicím se vyvíjel podobným scénářem. Budějovice dokázaly skórovat již ve druhé minutě. Spartak ještě vyrovnal po střele Michaely Házové, ale pak SK Meťák začal trestat chyby a postupně si vypracoval vedení o šest branek. V poslední sekundě zápasu ještě vstřelila štastnou branku hrající trenérka Anku Dvořáková a upravila konečná skóre na (2:7)

Vyjádření trenérky Anku Dvořákové:
"
Jindřichův Hradec nás už podruhé doma vyškolil v jednoduchosti a přímočarosti. My jsme naopak neuměly najít recept na jejich osobní obranu. Meťák hrál florbal, co na můj vkus "nepatří" do druhé ligy. Já moc nechválím, ale po tomhle zápase si naše holky vysloužily velkou pochvalu za osobní souboje. Škoda jen, že se nám nepodařilo vstřelit i více gólů. Našim útočnicím tento víkend moc nesedl - pouze jeden ze tří gólů, co jsme vstřelily, dala hráčka v útoku. Na druhou stranu mě těší, že si gólmanky v poli umí "obhájit tento tah" a i druhý turnaj skórovala právě gólmanka. Náš čtvrtý gól domácího turnaje nepočítám, protože to byl vlastní.