autor: Martin Domanský

O víkendu se Spartaku převážně dařilo

O posledním herním víkendu se týmům Spartaku převážně dařilo. Dorostenci si zastříleli, Béčko stále drží za zády Havlíčkův Brod a Áčko bohužel padlo podruhé za sebou.

Áčko jelo domu s prázdnou

V sobotu Áčko vyrazilo do daleké Opavy, která v tu chvíli byla na druhém místě tabulky Národní ligy – Východ. Pelhřimov tedy po cca 300 km strávených v autobuse nečekal lehký soupeř, které ovšem Áčko umí potrápit. Opavu v rámci 7. kola dokázal Pelhřimov porazit na vlastním hřišti 4:3pn, a tak byl cíl jasný. Získat body i u soupeře doma. Tohoto cíle se hráči Spartaku drželi a v 5. minutě vstřelili první gól utkání. Petr Zajíček po nenápadném přečíslení prostřelil obránce a brankáře hostí Bezděka na vzdálenější tyč a připsal si další bod do statistik. Po obdrženém gólu se Opava snažila rychle vyrovnat, ale buď mířila nad branku, nebo narazila na zodpovědně bránící hráče a pokud střela prošla přes obranu, tak si míček našel Libor Domkář. Bohužel pro Spartak se Opava přece jen dočkala vyrovnávajícího gólu v 11. minutě. Po nevýrazné hře na obou stranách udeřila Opava v 16. minutě podruhé a převrátila vedení na svoji stranu. Vedení domácích moc dlouho nevydrželo, když po 53 sekundách vyrovnal Matěj Kutílek po přihrávce Dana Kaliny. V posledních dvou minutách se museli vyznamenat maskovaní muži na obou stranách. Prvně Libor Domkář chytl pokus Šebesty mezi nohama a v poslední sekundě Dan Kalina v samostatném úniku zkusil vystřelit, ale Bezděk si s jeho střelou poradil.

Druhá třetina začala na výbornou pro Pelhřimov. V 38. sekundě po rozehrávce od střídaček vymetl šibenici Viktor Vlach a vrátil tak vedení pro svůj tým. Nahrávajícím byl Petr Zajíček, který nás v posledním domácím zápase přesvědčil, že není jen střelec, ale i nahrávač (0+3). Ve 2. minutě Opavě nebyl uznán gól, když první střelu ještě Libor Domkář vyrazil, ale následná dorážka byla za pomocí faulu, a tak gól nemohl platit. To střela Klimschi ve 4. minutě si našla cestu do šibenice Liborovi branky a Opava se tak přece jen dočkala vyrovnání. Vyrovnávající gól Opavu nakopnul a začala být aktivnější na hřišti. V 10. minutě měl Pelhřimov na „lopatě“ opět vedoucí gól, ale na poslední chvíli na malém brankovišti zasáhl Šimera a gólman Bezděk. Bezděk pohotovým výhozem poslal do brejku Zwingeru, který prostřelil Libora Domkáře okolo těla a poslal Opavu opět do vedení. Spartak dostal příležitost si zahrát přesilovku 3 minuty před koncem druhé třetiny, ale ta se mu vůbec nepovedla, když po 6 sekundách opavský Šebesta střílel ze středu a míček skončil v bráně. Po druhé třetině na tabuli svítilo 5:3 pro Opavu.

Třetí třetinu Opava spíše začala kontrolovat hru a nikam se moc nehnala. Po 10 minutách hry se k míčku postavil Pracný a od střídaček poslal míček do branky. Spartak, ač prohrával o tři branky, stále bojoval, aby přivezl nějaký bod. Pelhřimovským hráčům se dařilo dostávat do šancí, ale Opavu držel dobře chytající Bezděk, který zastavil Petra Zajíčka v samostatném úniku, nebo jeho spoluhráče Víťu Papeže, který z velkého brankoviště mířil přesně, ale Bezděk reflexivně míček vyrazil. Na druhé straně se nenechal zahanbit ani Libor, který zneškodnil v úniku Šubertu a za chvíli střelu Maliny. Bohužel 19. minutě už na dorážku Posselta byl Libor krátký a Opava zvýšila na 7:3. Ve stejné minutě ještě dokázal korigovat výsledek na 7:4 Petr Zajíček po nahrávce kapitána Honzy Knězů. Poslední minutu utkání Pelhřimov zkusil v šesti, ale ani jeden tým už nedokázal skórovat. Pelhřimovu se tak nepodařilo vyhrát ani druhé utkání v novém roce, a tím se propadl na 8. místo, které stále zaručuje postup do play-off. Opava se touto výhrou naopak vrátila do čela tabulky.

Vyjádření trenéra Honzy Kotena:
„Výkon dnes dobrý. Hraje se góly a těch dal soupeř více. My jsme nebyli v obraně dostatečně důrazní a v zakončení přesní. Nechybělo nasazení a chuť s výsledkem něco udělat i za nepřiznivého stavu. Mrzí rozhodující gól v naší přesilovce. Díky soupeři za utkání a divákům za atmosféru.“

Pelhřimov vs. Opava 7:4

Béčko drží postupovou příčku do play-off

Záloha mužského Áčka odjela na turnaj do Světlé nad Sázavou. Úkol zněl jasně, žádný tým nesmí projít a obrat Pelhřimov o body a udržet tak druhé místo před Brodem. Aby to Béčko nemělo jednoduché, tak si ve Světlé zahrálo rovnou dva zápasy po sobě. První zápas byl proti Bystřici – čtvrtému týmu tabulky. Spartak se držel pokynů Jirky Žáka a body putovaly Pelhřimovu do tabulky po výhře 7:1. Druhé utkání proti Novému Městu (do té doby na 5. místě) už nebylo tak jednoznačné, když v polovině utkání byl stav 3:3. Pelhřimov nakonec ukázal svoji sílu a dokázal dojít do vítězného konce i v druhém zápase, když porazil Nové Město na Moravě 7:5.

Vyjádření vedoucího týmu Jirky Žáka:
„Béčko jelo na turnaj s cílem udržet druhé místo. To se i přes mírné komplikace v druhém zápase povedlo. Velká škoda je našich neproměněných šancí. Děkuji všem hráčům za účast a těším se na příště“

Pelhřimov vs. Bystřice 7:1Pelhřimov vs. Nové Město na Moravě 7:5

Dorostenci nadělovali

Vyjádření trenéra Vojty Mozra:
„První dva zápasy v tomto novém roce vyšly na jedničku. Hráči předvedli dominantní výkon na balónku a soupeře k ničemu moc nepustili. Jen Nové Město nás na chvilku zamklo a potrápilo nás. Pochvalu si zaslouží naše tři dorostenky, které odehrály solidní zápasy. Díky rodičům za podporu, díky pořadatelům za dobrý turnaj. A také velké díky soupeřům za dobrá utkání.

Pelhřimov vs. Přibyslav 22:4Pelhřimov vs. Nové Město na Moravě 15:3
Fotky z utkání ZDE

Elévové a mladší žáci

Vyjádření trenéra Elévů Libora Březiny:Družstvo elevů veze své první body z turnaje mladších žáků v Telči. Áčko zase prohrálo, my sice taky, přesto vezeme domů do Pelhřimova první body. Od začátku letošní sezony hraje družstvo elevů za jeden team mladšich žáků. Nechtěl jsem, aby hráli turnaje v mixu s mladšími žáky, ale aby si vše odehráli sami, protože těžké zápasy je posunují výkonnostně nahoru. Na turnaj nepřijelo jedno družstvo Hipposu Ždár nad Sázavou bez omluvy, takže kontumace 5:0 pro nás. Pro kluky trochu nezvyklé vítězství, ale na to se historie neptá, my tam byli.

První odehrané utkání jsme sice prohráli s Telčí 8:6, ale první poločas stav 0:6 v náš neprospěch, druhý 6:2 pro nás. Je to pořád stejné – první půle proti o hlavu větším hráčům velký respekt a pomalu zjišťujeme, že s nimi můžeme hrát. V druhém poločase se do nich pustíme a vše zrychlíme a místy soupeře přehráváme a šokujeme svojí hrou. Druhé utkání Hippos Ždár nad Sázavou, borci o dvě hlavy větší, takže zase problém v našich hlavách. První poločas 7:0 prohráváme. Do druhého poločasu vypneme hlavy a 3:1 vyhráváme. Sice prohráváme 8:3, ale výkon neskutečný – dva góly po kombinaci do prázdné branky, co jiného k tomu dodat.

Po dohodě s domácím týmem hrajeme ještě jedno utkání mimo soutěž. Tady hlava tolik klukům nepracuje, hrajeme dobře od začátku, nakonec remíza 5:5, takže první vlaštovka pro příští turnaj. Na začátku sezony jsem se vrátil po 4 letech znovu do kategorie elevů. Po prvním tréninku jsem hodně musel přemýšlet, co s nimi, ne že by byli kluci na tom tak špatně, ale chybělo mi tam hodně věcí. Stejně jsem se nakonec vrátil k vítkovické variantě trenéra Mrázka, která je mi nejbližší a dává mi smysl, tedy vše co nejvíce formou hry při co nejmenším zásahu trenéra. Škola hrou, která navazuje na tréninkový plán našeho šéftrenéra Honzy Knězů doplněná o mě vyžadovanou disciplínu. Společně s kolegy trenéry Kubou a Viki, kteří jim to zase trochu změní, jsme dle mého názoru za půl rok zaznamenali velký herní progres, a hlavně máme team a ne jednotlivce, což jsem viděl jako největší nedostatek. Tímto bych Kubovi a Viki poděkovat za odvedenou práci a rodičům za podporu, klukům za přístup k tréninkům a samozřejmě jedeme dál. Ještě jsem zapomněl na trenérku Ladu Prchalovou, která s nimi pravidelně cvičí.“

Vyjádření trenéra mladších žáků Honzy Kotena:
„Dvě družstva mladších žáků vyrazila na turnaj do Okříšek. Rozdíl ve všech utkáních se soupeři byl v naší produktivitě i ve výkonu brankářů a většina utkání skončila vysokým rozdílem. Na závěr došlo i na „bratrovražedný“ souboj. Hráče musíme pochválit za chuť dávat góly, bojovat směrem dozadu. Pochvalu zaslouží i oba brankáři, kteří pochytali spoustu střel a dobře se zapojovali do rozehrávky a rychlých protiútoků. Řadu činností je potřeba zlepšovat, řadu věcí je potřeba úplně změnit – o tom byly i pozápasové porady, kde si hráči obou družstev dávali vzájemnou zpětnou vazbu. Na hráčích je vidět posun, na trénincích je ho třeba nasměrovat tím správným směrem.“