23.01.2023
autor: Marek Švrkala

Pelhřimov obhájil „titul král Vysočiny“

Víkend je za námi a na většině front se dařilo. Pojďme si tedy shrnout jednotlivé zápasy.

Áčko porazilo rivala z Vysočiny

V sobotu v „Poutník aréně“ Spartak přivítal Snipers Třebíč. Po venkovní výhře si Pelhřimov připisuje i domácí. Tohle derby mělo vše, co správné derby má mít. Od fantastických diváků, kteří vytvořili neskutečnou atmosféru a přišlo jich neuvěřitelných 207, přes Libora Domkáře, který nám ukázal další „monster savy“ ze své knihovny, po Petra Zajíčka, který si prodloužil svůj páteční maturitní ples až do soboty a vytančil si neuvěřitelných 5 gólů a k tomu dvě asistence!

Pelhřimov se k balónku dostal až ve druhé minutě utkání. Míček si vzal Viki Vlach a po ose hřiště našel Petra Zajíčka. Ten svojí první střelou v zápase poslal svůj tým do rychlého vedení. Domácí tým byl dál při chuti a k navýšení měl blízko po standartní situaci, když krásnou nahrávkou Viki našel Tomáše Kociána, ale ten poslal míček pouze mezi diváky. Hosté začali vystrkovat růžky a tlačili na domácí obranu, ale míček získal Láďa Běhounek, který zadovkou našel navrátilce Vaška Fučíka, a ten bohužel mířil do připraveného Bazaly. V zápase proti rivalovi z Třebíče předváděl pěknou hru i Vojta Mozr. V desáté minutě byl ve správný čas na správném místě, ale Bazala reflexivně jeho střelu vytáhl. Do šance se dostali i hosté, jenže pokaždé narazili na ve formě chytajícího Libora Domkáře.

Ve 14. minutě Jan Homolka bránil ve hře a byl vyloučen na 2 minuty. Spartak po nejisté rozehrávce v soupeřovém rohu ztratil míček a Třebíč udeřila v oslabení, když po backhandové střele zavěsil Jiří Suchomel. Po vyrovnání skóre i v počtu hráčů na hřišti se druhá lajna dostala k několika slibným šancím, ale ani jeden z hráčů v modrých dresech nedokázal dostat míček za záda Bazaly. Dvě minuty před koncem si zaběhl za branku Petr Zajíček, obrana ho pustila až do rohu, odkud našel zcela volného Honzu Knězů a ten rozveselil zaplněnou tribunu přesnou střelou mezi červené tyče. V první třetině se skóre již neměnilo a Spartak odcházel do šaten ve vedení 2:1

Druhou třetinu začala aktivněji Třebíč, která se ve druhé minutě dostala do přečíslení 3-1, ale duo Tomáš Kuchyňa a Libor Domkář útok zneškodnilo. Bohužel o dvě minuty déle proběhl přes celé hřiště po mantinelu Rudolf Horák a přesnou střelou nad nohu vyrovnal skóre. Po další šanci hostů musel být Libor Domkář ošetřován, ale na jeho výkon to vliv nemělo. Mohl se i zapsat do statistik nahrávačů, když po dlouhém výhozu poslal do šance Petra Zajíčka, ale tentokrát souboj 1 na 1 Bazala vyhrál. To hráče nemuselo mrzet, protože junior Šimon Kysela si připsal svůj druhý zářez v Národní lize a po nahození Míši Šulce vrátil vedení Pelhřimovu. Po minutě od buly si zasekal Milan Picmaus a šel pozdravit pořadatelský stolek včetně DJ Mr. Hyperjacka na dvě minuty. Po 20 sekundách přesilovky se dostal k míčku Tomáš Kocián, který přesnou přihrávkou našel Petra Zajíčka a konec tohoto příběhu všichni známe.

Spartak pokračoval dál ve své hře a po sprintu Vaška Fučíka mohl jít do vedení o tři branky.  Vašek nabídnul přihrávku „nad ledem“ na u vzdálenější Bazalovy tyče dobře postaveného Víťu Papeže, ten bohužel míček netrefil. Zahrozila několikrát i Třebíč, když Vochyán po otočce vystřelil z úhlu a trefil břevno. Po chvíli Pelhřimov nezachraňovalo břevno, ale Libor Domkář, který skluzem na střed vyrazil míček a následnou dorážku zlikvidoval fotbalovou „rybičkou“. Na druhé straně předvedl rychlé ruce Bazala, když pohotovým zákrokem vytáhl Vikiho Vlacha. V 37. minutě utkání šel Pelhřimov po faulu Vaška Fučíka do oslabení. Petr Zajíček ukázal, že nejen Třebíč umí dávat góly v oslabení. Když Petr zachytil přihrávku Snipers a vydal se sám směr Bazala, tak fanoušci už připravovali čepice. Zajda je nezklamal a mohl se slavit pátý gól, který znamenal další hattrick letošního maturanta. Poslední minuty Spartak hrál přesilovku 5 na 3, ale skóre se už neměnilo.

Začátek třetí třetiny Pelhřimov dohrával přesilovku 5 na 4, ale proti navýšení skóre byl Bazala, který po nahrávce Ládi Běhounka vychytal Víťu Papeže. Za chvíli Petr Zajíček poslal krosovou přihrávku na Vikiho Vlacha, jenže ten minul. Ale nikoho to nemuselo mrzet, protože se k míčku dostal opět Petr Zajíček, který byl celý večer po svém maturitním plese k nezastavení, když po několika kličkách a následném zakončení míček skončil kde jinde než v bráně. 6:2. Třebíč se stále nevzdávala a dokázala se dostat do hodně slibných šancí. Ale bohužel je buď trápilo nepřesné zakončení, nebo Libor Domkář, který se svými zákroky hlásil o olomoucké syrečky, které jsou předávané hvězdám utkání.

Spartak si na začátku poslední desetiminutovky zahrál další přesilovku, ovšem skóre se neměnilo. Třebíč dokázala snížit na 6:3, když ze standartní situace prostřelil děravou zeď Martin Žák. Následně zkusili hosté hru v šesti a tento risk se jim vyplatil a snížili na 6:4. Hosté dál hráli v šesti, ale ve vyloženém zakončení faulovali domácího hráče, a tak bylo odpískáno trestné střílení. K tomu se postavil Petr Zajíček a ukázal Bazalovy svoje rychlé ruce, když po „pojď sem, kam jdeš“ míček skončil za jeho zády. Po radosti na hřišti a v hledišti začal počítat „drobné“ v peněžence jeho táta Petr Zajíček, aby po skončení utkání byl v bufetu připraven na „zápisné“ za pět gólů. Tribuna si sotva sedla po oslavách a mohla se opět zvedat. Petr Zajíček prošel přes obranu, poslal míček na Honzů Knězů a ten uzavřel skóre na konečných 8:4. O králi Vysočiny tedy bylo rozhodnuto a Spartak si připsal důležité 3 body, které ho vrátily na 7. místo. Bilance útočníka Petra Zajíčka skončila v tomto utkání 5+2.

Vyjádření trenéra Honzy Kotena:

Dnešní zápas mohu hodnotit kladně. Vyhráli jsme derby Vysočiny a předvedli poměrně dobrý výkon. Směrem dozadu náš výkon nebyl zdaleka ideální. Z toho se musíme poučit do dalších důležitých bojů. Škoda inkasované branky v přesilové hře. Děkuji hráčům za výkony, mému novému asistentovi Zrzimu a také výborným fanouškům.“

Pelhřimov vs. Snipers Třebíč: 8:4

Ženy hrály doma

Vyjádření trenéry Aničky Dvořákové:

Zápas s Hradcem jsme hrály jako na houpačce. Dobrá první třetina, strašná druhá a naštěstí velmi pěkná třetí, která nám zajistila body.

S Budějovicemi tam není moc o čem. Hrají úplně jiný level florbalu, než je naše liga. Když ale odečtu góly, kdy vysportovaná juniorka uteče rychlostně dvojnásobné matce, tak jsme i s takhle kvalitním soupeřem odehrály velmi dobré utkání. Narozdíl od minulého duelu jsme se dostávaly do šancí a dokázaly podržet míček na soupeřově polovině. To je velký pokrok a s naším výkonem jsem opravdu spokojená.“

Pelhřimov vs. Florbal Jindřichův Hradec 5:3
Pelhřimov vs. SK Meťák České Budějovice 1:6

Junioři doma stoprocentní

Vyjádření trenéra Honzy Knězů:

Úvodní zápas turnaje začal nad moje očekávání. Rychlá kombinační hra doplněná o správné přepínání do pressingu, díky kterému jsme získali spoustu míčků. Musím vyzdvihnout dobré zavírání osy hřiště některých hráčů, protože to není moc vidět, ale bylo to velmi důležité pro naši hru. Konec zápasu jsme si zbytečně komplikovali zbytečnými kličkami do vícero hráčů, což nás stálo síly, protože kluci se pak poctivě vraceli. Laxní řešení gólových situací taky nebylo něco, co by nám mělo pomoct a zbytečně nás to dostávalo pod tlak, a dokonce jsme u kvůli tomu inkasovali branku. Hru soupeře v 6 jsme celkem zvládli. V druhém zápase jsme dlouho drželi tenké vedení 1:0. Co nás hodně sráželo, byl náš přechod do útoku, kdy jsme raději hráli pohodlně a pak vymýšlení nějakého alibistického nebo zoufalého řešení místo toho, abychom šli do přijatelného risku (ať už rychlou nahrávkou předem, nebo najetí a shození) a vzniklé situace rychle vyřešili. Naším pomalým řešením se soupeř zvládl vrátit do bloku a bylo obtížné se dostat do gólové příležitosti. Některé naše akce byly možná přehrané, ale nemůžu soudit, protože ze střídačky to sice vypadalo na střelu, ale na hřišti na trefený blok. Kromě poctivých návratů do obrany bych rád vyzdvihl výkon brankáře – byl jsem klidný u každé střely a věděl, že pokud to nebude nechytatelná situace (vykombinování do prázdné), tak to chytne. Potěšil mě i zlepšený výkon spousty hráčů, kteří v minulých turnajích nehráli tak, jak bych očekával. Děkuji všem svým hráčům za předvedené výkony. Byla to kvalitně strávená neděle.“

Pelhřimov vs. Emro SK Jihlava 4:2
Pelhřimov vs. Hippos Žďár n/S. 2:0

Dorostenky dovezly 6 bodů

„První zápas proti Týnu nad Vltavou se těžko hodnotí. Co se týče naší hry, tak 80 % hry mělo parametry a nějak to vypadalo – hra bez míčku, nahrávky, postupná rozehrávka, zavření soupeře v obranném pásmu, všechno to šlo. Co byl ale problém, tak to byla naše koncovka. Často nepřesná, někdy i laxní střelba kazila celkový dojem z celé akce a chyběl hlad dávat góly. Naopak všechny góly, které jsme dostali byly z chyb, které se možná nezdají důležité, ale jsou a stále je s některými hráčkami řešíme – snad to už od příště budeme řešit jinak! Do druhého zápasu jsme nastoupili ale úplně jinak, hlad po gólech, aktivní pressing, důsledný backchecking všech hráček, jisté bránění 1 na 1 a konečně i důraz před naší bránou, to vše si konečně sedlo. Co bych vytkl, tak naše často zbrklá koncovka – u některých hráček to není poprvé. Škoda, že až tohle byl první zápas v sezóně, který jsme zvládli celý odehrát a nespadli do klasické krize a trapnosti, kterou každý zápas alespoň 10 minut předvádíme. Celkově hodnotím výkon velmi pozitivně, ale nesmíme zapomenout, že stále je na čem pracovat a je toho spousta. Co musím vyzdvihnout, tak je přístup všech hráček, a to během zápasu, ale i co se týče docházky na tréninky. Takovou třešničkou je dřívější návrat některých hráček z hor o den dříve, neustále dojíždění na tréninky (díky i rodičům) a některé hráčky byly připravené jet o den déle na hory, aby stihly turnaj. Uvidíme, snad to takto půjde i dál, nerad bych přechválil a příště viděl bídu a utrpení. Díky všem svým hráčkám za předvedené výkony. Byl to kvalitně strávený den.“

Pelhřimov vs. Rudý Dračice MLADÝCH NADĚJÍ Týn 5:3
Pelhřimov vs. FbC Písek 4:2

Starší žáci hráli v Dačicích

Vyjádření trenéra Vojty Mozra:

V Dačicích jsme odehráli tři velice kvalitní utkání. První utkání proti domácím Dačicím jsme byli od začátku o dost aktivnější než soupeř. Dobře jsme napadali, tím pádem soupeř neměl moc čas na rozehrávku, dobré zdvojování a aktivní přístup našich obránců znamenalo to, že jsme rychle vedli a dostali jsme se do pohody. Soupeř byl až trochu zaskočen naši aktivní hrou.  Bohužel jsme také neproměnili dost šanci, mohli jsme těch gólů dát i víc. Do druhého zápasu jsme vstupovali s tím, že chceme hrát opět aktivně a že se nebudeme bát hrát. Bohužel se nám to moc nepovedlo. Okříšky nás přehrávaly, nebýt našeho kvalitního brankáře, mohlo by to skončit i víc. Dva góly bohužel po našich chybách v obraně, pozitivní je na tom, že těch chyb už je míň nebo když se nějaká udělá, tak ji kluci už umí rychle napravit, což je taky dost pozitivní. V zápase jsme i na chvilku soupeře zamkli, bohužel ale z toho nic nebylo. Nicméně nám to pomohlo do třetího utkání, ve kterém jsme potkali družstvo SK Jihlava. Soupeř byl rychlý a kvalitní. My jsme nastupovali s jasnou taktikou – nebát se. Naši obránci se dobře zapojovali do útoku. Náš brankář opět podržel. Dobře jsme blokovali střely soupeřů. V útoku jsme ale moc nebezpeční nebyli. Málo střel, když tak přímo gólmanovi do náruče. Přesto jsme v zápase houževnatě bojovali. Chtěl bych poděkovat klukům za bojovný výkon. Doufám, že na to příště znova navážeme.“

Pelhřimov vs. TJ Centropen Dačice 6:1
Pelhřimov vs. PSKC Okříšky – Rudíkov 1:2
Pelhřimov vs. SK Jihlava ježci 1:1

Elévové a elévky

Vyjádření trenérky Míši Opicové:

K sobotnímu turnaji odcestovaly elévky do Žďáru nad Sázavou.Kromě jednoho nepovedeného zápasu se odehrál turnaj v pozitivním duchu. Chtěli jsme se prezentovat aktivní hrou, což se nám dařilo. Byly jsme i aktivní v napadání, z čehož plynulo mnoho gólových šancí. Musím pochválit především to, že jsme schopné střídat i během hry a ne jen při přerušení. Zlepšila se i komunikace, dokážeme si říct o přihrávku, a to nám zlepšuje i zlehčuje hru. Abych však nebyla jen pozitivní. V naší hře mi chybělo pokrývání míčku tělem, s tím však bojujeme i na trénincích. Musíme se na to více zaměřit a pracovat na tom. Děkuji hráčkám za turnaj a těším se na další zápasy!"

Vyjádření trenérky Viky Váňové:

„První zápasy byly u obou družstev ospalé, klukům se moc nechtělo běhat. Asi na tom měla podíl i dlouhá cesta, na kterou se ale nechci vymlouvat. Problémy nám dělaly i nahrávky, kdy se většina chtěla prosazovat individuálně. Další zápasy už bylo v o dost rychlejším tempu a zapracovali jsme i na kombinacích, za což musím kluky pochválit.“