25.10.2022
autor: Jan Koten

Pohár: Síla základních skupin

Spartak Pelhřimov čeká ve čtvrtek 27. října od 19:30 souboj se superligovým týmem FbŠ Bohemians. Pojďme se podívat na letošní pohárovou cestu Pelhřimova a Bohemians až ke vzájemnému souboji.

Systém Poháru Českého florbalu

Dvaadvacátý ročník Poháru Českého florbalu letos v jeho mužské části přihlásilo celkem 117 oddílů napříč všemi devíti úrovněmi ligových soutěží. Celkem se odehraje v pohárové soutěži 290 utkání, finále je naplánováno na úterý 17. ledna 2023 do brněnské haly Vodova.

Úvod pohárové soutěže patřil její vrcholové části, kde je dvacet týmů rozděleno do 5 pěti čtyřčlenných skupin. Této fáze se účastní vesměs superligové a prvoligové oddíly a hrál se již od začátku srpna. Druhá fáze začíná úvodním turnajovým kolem pro 80 oddílů, které byly rozlosovány do šestnácti pětičlenných skupin. Od druhého kola se již hraje na jediné vítězné utkání zpravidla na hřišti týmu z nižší soutěže. Dalších dvanáct oddílů bylo nasazeno přímo do 2. kola a zbývajících pět oddílů pak do kola čtvrtého.

Od 5. kola se obě fáze spojily a k vidění je tak řada soubojů superligových týmů na hřištích soupeřů z nižších soutěží, což je i případ čtvrtečního utkání v Pelhřimově. Je to poslední utkání 5. kola, ve středu večer budeme již znát všechny zbývající účastníky osmifinále.

 

Síla základních skupin

Ve všech šestnácti pětičlenných základních skupinách 1. kola vždy skončily týmy na pátém místě. Ani jeden z týmů na čtvrtých místech nepřešel přes utkání druhého kola. Ovšem dále už byly rozdíly obrovské. V několika skupinách týmy na 1. - 3. místě skončily také hned ve 2. kole. Někde následně ve třetím.

V porovnání síly jednotlivých skupin byla jednoznačně nejsilnější právě ta pelhřimovská, kde Milevsko a Spartak hrají páté kolo a Strakonice skončily na Pelhřimovu. Je otázkou, zda by se nedostaly také dál, pokud by narazily na jiného soupeře. Z osmdesáti oddílů, které hrály pohár od prvního kola, je jich ve hře již pouze pět: divizní Milevsko, účastníci Národní ligy z Pelhřimova, Benešova a Jaroměře a prvoligová Letka.

Do druhého kola bylo nasazeno 12 oddílů, do čtvrtého pak dalších 5 oddílů. Do pátého kola přibylo také dvacet účastníků vrcholové části poháru, která se rozehrála již v srpnu a kde hrály převážně superligové a prvoligové týmy. Vrcholová část poháru se hrála v pěti čtyřčlenných skupinách a do pátého kola postoupily všechny oddíly. V poháru tak nyní pokračuje 32 oddílů z původních 117.
Cesta Bohemians do Pelhřimova

 

Cesta pohárem

Pelhřimov si na domácím turnaji 1. kola Poháru poradil se všemi soupeři a postupně porazil Strakonice 4:2, Milevsko 7:5, Meťák České Budějovice 7:2 a Texas Longhorns 9:0. Ze druhého kola postoupil po výhře 10:3 nad Kaplicí, ze třetího pak po výhře 9:3 nad Litomyšlí. Do pátého kola prošel po výhře 5:3 opět se Strakonicemi, se kterými letošní úspěšnou pouť pohárem v polovině srpna začal. Pokud by se počet obdržených branek udržel opět na třech, jako ve všech pohárových utkáních play off, může být šance na další postup veliká.

FbŠ Bohemians v základní skupině vrcholové části Poháru skončily na druhém místě, když porazily Orku z Národní ligy 14:4, prvoligový Chomutov 6:4 a prohrály pouze s vítězem loňského ročníku Superligy, Florbal MB 4:8. Vítěz toho utkání se střetne v osmifinále Poháru s úspěšnějším z dvojice superligová FBC Česká Lípa a prvoligové Kanonýři Kladno.

 

Další články z této kategorie
26.04.2023
Ženy nakonec ve 2. lize skončily páté
O víkendu odehráli poslední turnaje sezóny ženy, elévky a elévové. Béčku začalo první kolo nadstavby.
21.04.2023
„Skoro“ poslední herní víkend
Předposlední dubnový víkend nám nabídne poslední ženský turnaj sezóny a elévové ukončí sezónu před svými diváky. Pro Béčko víkend znamená „začátek sezóny“, když odehraje první část nadstavby.
19.04.2023
Junioři jsou mistři Vysočiny, dorostenky mezi TOP16 v ČR
V sobotu hrály první kolo play-off dorostenky a junioři vybojovali první místo v tabulce. Na pelhřimovské palubovce přípravka odehrála poslední domácí turnaj sezóny a mladší žáci vyjeli na poslední turnaj sezóny do Světlé nad Sázavou.
1.S.K. P.E.M.A. Opava53
2.Torpedo Havířov53
3.FBC Vikings Kopřivnice43
4.Asper Šumperk39
5.Slovan Havířov37
6.Z.F.K. Petrovice35
7.1. FBK Sršni Rožnov31
8.Florbal Pelhřimov30
9.FBC Hranice26
10.FBC Přerov25
11.Snipers Třebíč24
12.1.MVIL Ostrava0
Nejbližší utkání
Partneři