autor: Jan Knězů

Spartak vstoupil do roku 2023 rozpačitě

Vstup do prvního herního víkendu v novém roce si Spartak Pelhřimov určitě představoval jinak, alespoň výsledkově.

Áčko čtvrté vítězství v řadě nepřidalo

Pelhřimov hrál poslední zápasy roku 2022 před domácími fanoušky a dokázal ve všech třech zápasech zvítězit. Bohužel do nového roku Áčko vstoupilo levou nohou a podlehlo Slovanu na domácí palubovce 5:10. Spartak inkasoval hned v první minutě a Havířov moc domácí nepouštěl k míčku a udával tempo hry. V první šanci se ocitl domácí Víťa Papež v 5. minutě, ale skóre nedokázal vyrovnat. V 7. minutě se dostal ke střele opět Stibor a zvýšil náskok pro svůj tým na 0:2. Tím zaznamenal svůj druhý gól v zápase. Domácí hráči se začali dostávat do tempa, ale ke vstřelení branky jim chyběla přesnost. Papež sice dokázal v 16. minutě překazit samostatný únik Chorvátovi, ale o necelou minutu déle tentýž hráč vymetl pavučiny v levém roku svatyně Libora Domkáře a Slovan už vedl 0:3. Havířov stále pokračoval v tlaku a hororovou třetinu pro domácí ukončil v poslední minutě Kozelský gólem do šatny. Spartak tak odcházel po 20 minutách s výsledkem na „kostce“ 0:4.

Ve druhé třetině Spartak zvýšil tempo hry, ale neproduktivita ho provázela dál. V 25. minutě si autor prvních dvou gólů šel odpočinout na 2 minuty za nedovolené vrážení. Bohužel domácí nedokázali využit početní výhodu, a tak se skóre neměnilo. Moc dlouho se 5 na 5 nehrálo, když Marek Švrkala bránil ve hře a byl poslán sudími na trestnou lavici. Domácí první minutu oslabení dobře bránili, ale Havířov svoji početní převahu dokázal i přesto proměnit a Jakub Molin zvýšil na 0:5. Když o necelých 7 minut později Slovan zvyšoval na 0:6, tak Libor Domkář potřeboval vypustit páru a za to byl vyloučený na 2 minuty za nesportovní chování a k tomu dostal ještě 10 minut osobní trest. Libor šel okusit, jaké to je sledovat zápas z trestné lavice, a tím vede i statistiku Spartaku v počtu trestných minut (celkem 10 minut). Do branky se tedy postavil mladík Aleš Václavík a to rovnou na oslabení. Bohužel jeho premiérové oslabení v Národní lize nedopadlo dle jeho přání a pár sekund před vypršením lovil míček se sítě. Hostující Hromádka zvyšoval na 0:7. Havířov byl na koni a stejně jako v první třetině poslal Spartak do šaten s dalším gólem, když Sedláček navyšoval na 0:8. Takové první dvě třetiny Spartak pár sezón nezažil. Ovšem jestli někdo čekal, že se domácí vzdají bez boje, tak se mýlil.

Do třetí třetiny domácí vstoupili s bojovností, a to se jim vyplatilo hned v 1. minutě. Po nahrávce Petra Zajíčka do prázdné uklidil míček kapitán Honza Knězů a Spartak mohl slavit svůj první gól. Po další minutě hry úřadovala dvojice Římanů Tomáš Kocián a navrátilec po zranění Láďa Běhounek, když druhý jmenovaný po nahrávce Tomáše vstřelil druhou branku a snížil na 2:8. Aleš Václavík si stále užíval atmosféru třetí nejvyšší ligy a předváděl pěkné zákroky. Jenže ve 3. minutě poslední třetiny se prosadil i hráč hostí, když navýšil skóre pro svůj tým Jan Drong bez asistence. I přes skóre 2:9 domácí zápas nevzdali a tempo stále navyšovali. Po vypršení trestu se do branky vrátil Libor a Kozelský ho přivítal gólem na 2:10. Domácí nezaostali a Honza Knězů snížil z půlky na 3:10.

V tomto zápase nechyběla oslabení, přesilovky a ani hodně gólů. Co chybělo byla hra 4 na 4. Té jsme se mohli také dočkat, a to po vyloučení Tomáše Kociána a Daniela Sekuly za hrubost. Hru 4 na 4 Spartak má natrénovanou z nedělních tréninků a taky toho hned využil. Kdy do role nahrávače, pro něj netypické (již po druhé tento zápas), se postavil Petr Zajíček a míček poslal na Dana Kalinu, který mohl rozjásat tribuny v sobotní večer počtvrté. V 52. minutě zápasu dostal autor prvních dvou branek Stibor 2+10 a Pelhřimov hrál opět přesilovku. Tu využil ryšavý bek Spartaku Tomáš Kocián a vstřelil pátou branku svého týmu. Petr Zajíček se znovu ujal role nahrávače a tím u něj opět svítí 3 body na zápas. Když to není hattrick v gólech, tak je to hattrick v asistencích. Po Kociánově gólu se rozčílil Dan Kalina, který reklamoval pěst spoluhráče ve svém six-packu, a šel okusit, jak je pohodlná trestná lavice. Tím se také přiblížil na rozdíl dvou minut ve statistice trestů svému kamarádovi Liborovi Domkářovi. Fantom v bráně už do konce utkání držel svůj tým, ovšem ani Pelhřimov už nedokázal skórovat.

Vyjádření trenéra Honzy Kotena:

„Dnes jsme nezvládli úvodní dvě třetiny. Soupeř byl aktivnější, silnější v soubojích 1-1 a nemilosrdně trestal naše chyby. My jsme v úvodní třetině jasné šance neproměnili, což určilo ráz celého utkání. Za třetí třetinu musím hráče pochválit, bojovalo se až do konce a aspoň trošku jsme snad zlepšili náladu výborným domácím fanouškům. Díky soupeři za utkání.“

Video rozhovoru můžete najít ZDE

Pelhřimov vs. Slovan Havířov 5:10

Junioři nebodovali

Vyjádření trenérů Vojty Martínka a Honzy Knězů:

Vojta Martínek:

„Na další turnaj jsme vyrazili do Žďáru nad Sázavou, kde nás čekala Třebíč a Okříšky. V prvním zápase jsme zvládli držet výsledkově krok v první třetině, kdy jsme dodržovali to, co jsme si řekli před zápasem. Hráli jsme v pro nás netradičním hlubším bloku a čekali na brejky. Od druhé třetiny nás začaly srážet jednoduché ztráty (časté ztráty jednoho z posledních hráčů), nepřesné nahrávky a klasicky neproměňování šancí.

Postupně nám odešly i síly a Třebíč byla první soupeř v sezóně, který nás uběhal. Ve druhém zápase jsme chtěli využít statického postavení Okříšek a v útoku si aktivním pohybem vytvářet šance. Bohužel jsme se přizpůsobili “tempu” soupeře a začali stát s ním. Z toho pramenil absolutně nekoukatelný florbal. Opět naším neproměňováním šancí se soupeř držel v zápase, kdy navíc snad každou naši ztrátu využil a nakonec i odskočil do dvou brankového vedení. Závěr byl z naší strany už lepší, ovšem soupeři všechno zblokovali. V celém turnaji jsme udělali spoustu zbytečných ztrát, dávali jsme si skákavé a nepřesné přihrávky (kolikrát i naslepo) a na jeden gól jsme potřebovali tak 3 tutovky.“

Honza Knězů:

„Soutěž juniorů, která se přihlašuje v květnu, se mimo jiné přihlašuje pro hráče, kteří chodí na tréninky a makají, ale stále se nedostali do mužského týmu, tak aby měli kde hrát a samozřejmě pro šikovnější dorostence. Rozumím tomu, že jsou důležitější věci, než je florbal, ale je potřeba si uvědomit, že svou neúčastí trpí ostatní hráči, kteří tam v 8 hráčích tahají nohy. U každé nominace na turnaj čekám, kdo bude mít rýmičku, kašel, nebo ho bude bolet bříško… nebo se mu to zrovna nebude hodit.

Jsem rád, že se členská sekce využívá alespoň na omluvy na poslední chvilku. Čím dál tím víc si vážím hráčů a hráček, u kterých jsem se nemusel každý turnaj bát, jestli pojedou, ale jeli, děj se co děj, a byli schopni kombinovat i více sportů. Děkuji všem hráčům, kteří tuto sezónu jezdí vlastně každý týden, jsou to srdcaři. Řekl bych, že se těším na příště, ale lhal bych. Hraje se v neděli 22. ledna, snad se to všem bude hodit.“

Pelhřimov vs. Třebíč 2:7
Pelhřimov vs. Okříšky 5:6

Ženy vybojovaly tři body v Jihlavě

Vyjádření trenérky Aničky Dvořákové:

„Po dlouhé pauze jsme nehrály úplně to nejlepší, co umíme, ale proti Jihlavě jsme zodpovědně bránily a nakonec byly lepší v zakončení.

Proti Světlé jsme se dostaly rychle do vedení, ale čerstvé soupeřky byly po zbytek zápasu lepším týmem. Dlouho se nám dařilo držet nadějný rozdíl, ale na konci zápasu přišly chyby, které Světlá trestala do prázdné branky.“

Pelhřimov vs. SK Jihlava 5:1
Pelhřimov vs. Světlá nad Sázavou 2:4

Dorostenky stejně jako ženy uhrály tři body

Vyjádření trenéra Honzy Knězů:

„Další turnaj dorostenek a stejná písnička. První zápas 2/3 hrajeme pod svoje možnosti a jen tak to plácáme. Začneme hrát až ve 3. třetině, když jde do tuhého. Naštěstí soupeři na konci zápasu došly síly a nám se podařilo zápas otočit.

Druhý zápas probíhal přesně opačně. 2 třetiny zápasu běháme, obsazujeme hráčky a jsme důslední. Všechny branky, které jsme dostali v prvních dvou třetinách, pramenily z našich hloupých chyb (střídání, balet před bránou, máza středem). Nicméně zápas měl vysoké tempo a vypadalo to, že to vydrží až do konce. Na začátku třetí třetiny, ale rozhodčí vyndal píšťalku z kapsy a poslal nás do oslabení. V tom jsme dostali branku, která jde z velké míry za mnou, protože oslabení prostě netrénujeme (potřebujeme trénovat spoustu jiných věcí). Po tomto gólu tempo zápasu opadlo a my nebyli schopní se do něj zase vrátit. Co hůř, dokonce některé hráčky přestaly úplně bránit a naše obsazování hráčů bylo … no vlastně ani nebylo. Soupeř nás od půlky třetí třetiny tvrdě trestal za každou chybu a ukázal svou kvalitu. My naopak ukázaly, jak z pěkného zápasu umíme udělat plácanou. Soupeř zaslouženě zvítězil, jen to skóre je příliš kruté.

Holky musím samozřejmě trochu pochválit za zlepšenou hru bez míčku, postupnou rozehrávku a spoustu dalších věcí a i za účast a nasazení o tréninku. Je tam spousta chyb a problémů, které jsme probírali na tréninku, tak doufám, že se to zlepší a nebudu to muset po každé akci opakovat, je to otravné. Děkuji všem svým hráčkám za předvedené výkony.“

Pelhřimov vs. SK Jihlava 7:6
Pelhřimov vs. Světlá nad Sázavou 2:8

Starší žáci za svůj první letošní turnaj brali 4 body

Vyjádření trenéra Jirky Žáka:

"Družstvo starších žáků odehrálo další turnaj v Bystřici nad Pernštejnem, kde nás čekaly tři zápasy. V prvním zápase jsme nastoupili proti domácímu celku. Utkání jsme měli celou dobu pod kontrolou a po zásluze ho dotáhli do vítězného konce. Ve druhém utkání jsme se střetli s Telči. Nezačali jsme nejlépe, ale nepříznivý vývoj jsme dokázali otočit. Pár sekund před koncem jsme bohužel dostali branku, a tak jsme brali remízu. Do posledního utkání jsme nastoupili proti Dačicím, se kterými jsme hráli v této sezóně poprvé. Utkání bylo celkem vyrovnané. Nedokázali jsme ale proměnit naše vyložené šance a myslím, že klukům došly v závěru i síly. Turnaj jsme tedy uzavřeli porážkou. Stále je před námi velký kus práce, ale máme na čem stavět."

Pelhřimov vs. Bystřice 3:1
Pelhřimov vs. Telč 3:3
Pelhřimov vs. Okříšky - Rudíkov 2:4

O prvním herním víknedu v novém roce se bavili florbalem i naši nejmladší hráči/hráčky

Vyjádření trenérky mladších žákyň Rouskové a Matějů:

„Tento turnaj nepatřil k našim nejlepším a potvrdilo se, že před sebou mají holky ještě hodně práce. Ale i tak holky předvedly slušný výkon. Zejména chceme vyzdvihnout výkon naší gólmanky Verči Benešové, která slyšela pochvaly i od jiných trenérů.“

Vyjádření trenéra elévů Březiny:

„Kluci odehráli velice dobrý turnaj. za team modrých nastoupili čtyři hráči z přípravky a příjemně mě překvapili. Na dalším turnaji určitě dostanou znovu příležitost. Team žlutých, jak já říkám bez hvězd, odehrál svůj nejlepší turnaj, a tak si někteří vybojovali účast na turnaj mladších žáků. Team žlutých odehrál svá utkání lépe než modří, své chyby nahradil bojovnosti a týmovým duchem, znovu říkám super výkon!!! Modrý team má určitě lepší kvalitu, ale výkonem na hřišti to neukázal, neustále dohady mezi hráči a místy odevzdaný výkon mě vůbec nepotěšil.“