28.02.2023
autor: Martin Domanský

Úspěšný víkend pro Pelhřimov

O víkendu začalo play-off pro Áčko, které si vybral druhý tým tabulky – Torpedo Havířov. Ostatní kategorie měly volný víkend až na dorostenky, jež sehrály domácí turnaj.

Spartak loupil v Havířově

V sobotu pelhřimovské Áčko vyrazilo směr Havířov, kde jej čekala dvě čtvrtfinálová kola proti domácímu Torpedu. V sezóně Spartak nedokázal Torpedo porazit, ale většinou se soupeřem držel krok. Pelhřimov tedy musel přijít s receptem, jak ambiciózní Havířov porazit. Jedna z ingrediencí byl Libor Domkář, kterému havířský vzduch svědčil a svými zákroky přiváděl domácí hráče k šílenství. Druhou ingrediencí byla skvělá pelhřimovská obrana.

První utkání Pelhřimov vyhrál 4:3p, když vítězný gól v prodloužení vstřelil Vojta Mozr. Cesta k vítězství vedla přes týmový výkon. Spartak po první třetině vedl 1:0, když se v 6. minutě míček po rozehrávce odrazil k Vlachovi a ten nekompromisně zavěsil. Oba týmy hrály vyrovnaně, ale střely buď mířily do bloku hráčů, nebo do skvěle chytajících gólmanů. Po čtyřech minutách druhé třetiny se provinil Jan Holas sekáním a Havířov si tak mohl zahrát první přesilovou hru. Spartak při svém oslabení dokázal navýšit svoje vedení na 2:0, když legenda pelhřimovského florbalu Marek Švrkala nahodila míček z půlky, který se štěstím proskákal do Zapletálkovy branky. Před koncem oslabení ještě zkusil prověřit Vilím Libora Domkáře, ale ani jeden ze tří jeho pokusů neskončil za brankovou čárou.

V polovině zápasu po chybě domácího Peřka se dostal do brejku Petr Zajíček a jednou rukou protlačil míček kolem Zapletálka. Spartak tedy vedl už 3:0 a Torpedo přehodilo na vyšší stupeň, když v 18. a 19. minutě dokázalo stáhnout náskok na rozdíl jedné branky. Třetí třetina začala ve vysokém tempu a Havířov byl blízko vyrovnání po čtyřech minutách, ale Řezáč trefil břevno. O další čtyři minuty později musel předvést další magický zákrok Libor Domkář, když skokem zastavil Vlachovu střelu. V 9. minutě po chybě Kučery běžel sám Petr Zajíček na Zapletálka, ale Kučera Zajdu stačil zastavit faulem a Petr se postavil k odpískanému nájezdu. Ve většině případů by to znamenalo navýšení skóre, ale Zapletálek si s nájezdem poradil a Pelhřimov dál vedl pouze o jednu branku. Tyhle dva se potkali o čtyři minuty déle, ale opět ze souboje vyšel lépe domácí gólman. V 16. minutě od mantinelu vystřelil domácí Vilím a podařilo se mu vyrovnat utkání na 3:3. Do konce třetiny se již skóre neměnilo a to díky Liborovi, který 30 sekund před koncem vychytal autora vyrovnávací branky. V prodloužení byl modro-žlutý tým aktivnější a utkání rozhodl Vojta Mozr nenápadnou střelou od mantinelu.

Vyjádření trenéra Honzy Kotena:
„Nádherný zápas, který měl vše. Děkuji klukům za předvedený výkon, bojovali jeden za druhého, padali do střel a dokázali zápas svou vůlí přetlačit v náš prospěch. Ukázali jsme, že PlayOffs hrát umíme a dokážeme hrát s kýmkoliv. Dáme lehkou regeneraci na Stodolní a zítra od nuly s pokorou. Díky soupeři a našim skvělým fanouškům. LZR aneb pan Berlička.”

Spartak Pelhřimov vs. Torpedo Havířov 4:3p
Stav série 1:0

Do druhého utkání šel Havířov lehce pod tlakem, když v sobotu pro někoho překvapivě prohrál. Od začátku se hrál opět útočný a tvrdý florbal tak, jak se v play-off očekává. Po pěti minutách utkání se už vylučovalo. Prvně si šel za nedovolené bránění sednout Dominik Mrowiec a o půl minuty déle za držení Honza Knězů. Hra ve čtyřech nic nezměnila. Druhá polovina třetiny patřila oběma gólmanům. V 10. minutě lapil tutovku Zapletálek a v 15. se dostal do úniku Febera, ale ten zlikvidoval Libor Domkář. O dvě minuty déle se dostalo do vedení Torpedo, protože milimetrová střela Mikulova zaplula za Liborovi záda. Když už se skoro šlo do šaten, tak se Havířov dostal před Libora do situace 2 na nikoho, ale tuhle vyloženou šanci Domek zlikvidoval.

Ve druhé třetině Havířov zapnul na vysoké obrátky a jen díky Liborovi a obraně Pelhřimov ztrácel pouze jednu branku a to i po druhé siréně. O tom, že se Libor Domkář v bráně nenudil, svědčí i počet havířovských střel na bránu. Po 40. minutách hry musel likvidovat 24 střel a pouze jedna mu prošla. Poslední třetina začala, Libor si sotva klekl a už si připsal další dva zákroky. O chvíli později už na pumelici pod břevno nedosáhl. Havířov vedl 2:0 a ze svého cíle toto utkání vyhrát nepolevil a vysílal další střely na pelhřimovskou branku. V 6. minutě byl Libor krátký na dorážku Jakuba Vilíma a Havířov už vedl o tři branky. V polovině poslední třetiny Pelhřimov přitvrdil ve své hře, ale Torpedo ukázalo, kdo je doma navýšením na 4:0. O sedm minut déle ještě potvrdil dominanci domácích Vojtěch Peřka, když zavěsil pod břevno. Spartak tři minuty před koncem zkoušel hru v šesti, ale gól ne a ne padnout. Obrana Torpeda se snažila pomoc Zapletálkovi udržet nulu. Čestný gól ovšem dokázal vstřelit 21 sekund před koncem Láďa Běhounek. Torpedo v posledních 11 sekundách ještě upravilo skóre na 6:1 a konečných 7:1.

Spartak po sobotním vítězství přiváží do Pelhřimova dvě čtvrtfinálová utkání.

“Do dnešního zápasu jsme nevstoupili dobře, soupeř byl výrazně aktivnější. Nejlepší pasáž utkání jsme odehráli od poloviny druhé třetiny, vytvořili si mnoho gólových příležitostí, ale dnes měl brankář soupeře svůj den. Ve třetí třetině soupeř rozhodl o dnešním vítězství, my jsme si na konci ještě vyzkoušeli některé taktické varianty. Pelhřimovským divákům vezeme z Havířova dva čtvrtfinálové zápasy. Díky soupeři za utkání.”

Spartak Pelhřimov vs. Torpedo Havířov 1:7
Stav série 1:1

Dorostenky ovládli domácí palubovku

Vyjádření trenéra Honzy Knězů:

“V obou zápasech byl náš výkon velmi proměnlivý. Byly pasáže, kdy hrajeme rychle a v pohybu, vychází nám kličky, nahrávky, máme soustavný tlak a šance. Pak jsou ale pasáže, kdy jsme bez pohybu a hrajeme se soupeřem chozenou. Některé hráčky mají celý zápas zařazenou stejnou rychlost, jiné jsou královny nahrávek na slepo. Některé hráčky by si měly uvědomit, že to není jen o kanadských bodech (můžou se podívat, kolik jich měly minulý rok, nebude velké počítání) a nahrát lépe postavené hráčce není špatně. Když to shrnu, tak většina hráček nepodala (a dlouhodobě nepodává) výkony, na které mají. Povedlo se dokonce natočit pár krátkých videí naší zoufale pomalé hry, takže se těším na zhlédnutí. Každopádně děkuji všem hráčkám za předvedené výkony a hlavně za účast, protože opět byla spoustu nemocí a hory.”

Spartak Pelhřimov vs. Snipers Třebíč 5:1
Spartak Pelhřimov vs. SK Jihlava 12:0