Hodnoty oddílu a kodex
autor: Jan Koten

Hodnoty oddílu

Seznam základních hodnot, nejčastěji morálních, na nichž klub funguje. Hodnoty jsou přímo odpovídající poslaní a jsou neměnné.

Kruh je mocný

Společně žijeme v kruhu, v kruhu našich hodnot. Kruh nemá začátek ani konec. Nikdo nejsme první ani poslední. Je jedno kdy a kde do něj vstoupíš. Náš kruh bude existovat, dokud budeme ctít všechny naše hodnoty a dokud budeme chtít být jeho součástí. Je na nás všech jak velký a silný kruh budeme společně mít.

Kruh je mocný a úžasný. Když hodíš do vody jakýkoliv předmět, jaký udělá vlny? Vždycky kulatý! Ale proč? Protože kruh je podstata všeho. Všechny důležitý a mocný věci jsou kulatý. Zeměkoule, Slunce, Měsíc, lidská hlava i florbalový míček.

CESTA

VÍTĚZSTVÍ je SEN

SEN je ŽIVOT

ŽIVOT je ODVAHA

Proč jsou naše klubové barvy modrá a žlutá?

Klubovými barvami jsou modrá a žlutá. Modrá barva je spojena s přátelstvím, spoluprací, respektem a pokorou. Vytváří pocit hrdosti a oddanosti. Představuje fair play a odhodlání. Žlutá barva symbolizuje energii, dynamiku a intenzitu. Je spojená s koncentrací a odhodláním jít svojí cestou. Vyzařuje touhu a snahu.

Příběh 1

Běh času nezastavíš. Jednou se i ty ohlédneš a zeptáš se sám sebe: „Dosáhl jsem všeho, co jsem chtěl?“ „Prožíval jsem všechno naplno?“ „Poznal svůj potenciál?“ „Bil jsem se jen za sebe nebo i za ostatní?“ „Stal jsem se něčeho součástí?“ Když něčemu věnuješ část života, musíš to milovat. I když první krok může být těžký, najít energii a odvahu, jít do toho naplno, a to není lehké – tak jako nic v životě.

Občas, i když do toho dáváš všechno, tak můžeš mít pocit, že se nedaří. Ale musíš mít touhu, odhodlání, vůli, vytrvalost, a hlavně se nikdy nevzdat. Jen tak dosáhneš toho, co chceš.  Nakonec ti stejně bude jedno, kolik máš za sebou zápasů, jestli jsi začal v pěti nebo v patnácti, jestli jsi kluk nebo holka. Budeš ale vědět, co ti tenhle sport dal, co tě naučil.

Jak totiž jednou s florbalem začneš, tak se tě bude držet celý život. Pokaždý do všeho půjdeš naplno, budeš hrát tvrdě, ale fair play. Bojovat o každý centimetr hřiště. Proto tu hru tak milujeme. A je jedno jestli svůj vrchol už máme za sebou nebo nás teprve čeká.

Florbal ti nezmění život, florbal změní tebe. Dá ti odhodlání vítězit, odhodlání bojovat za tým, odhodlání, které stojí na společných ideálech – hrdosti, respektu, pokoře, odvaze, vytrvalosti, přátelství, a radosti ze hry.

Tohle jsou naše hodnoty. Už od roku 1999.

Příběh 2

V dětství bývá člověk tak trochu vším. Umělcem, vědcem, sportovcem i filozofem. Někdy se mi zdá, že dospívání je proces, během kterého se všech těchto rolí postupně vzdáváme. Jedné po druhé. Myslím, že každý z nás lituje, čeho se někdy vzdal. A mrzí nás na tom nejvíc to, že jsme to vzdali kvůli své lenosti a nedostatku vytrvalosti anebo kvůli strachu.

Hráč: „Já nebudu nikdy jako ten nejlepší. I kdybych trénoval pořád. Má větší talent než já.“
Trenér: „Tak s tím na mě nechoď. Ty máš v malíčku víc talentu, než on ho vůbec kdy pobral. Ten kluk je stroj. Ty máš herní myšlení, vnímáš florbal, a to ty víš. Ale nezáleží na tom, kdo je horší nebo lepší. O tom florbal není. Myslím, že pro nás všechny bude večer zajímavé sledovat, jak dva různí hráči hrají stejnou hru.“

Nikdy jsem na ten večer nezapomněl. Nešel jsem hrát. Pamatuji si světlo zářící z oken haly. A pamatuju si, jak se rychle stmívalo, když jsem tam seděl na chodníku a díval se dovnitř. A nyní, po více než dvaceti letech si stále pamatuji každý svůj pohyb při nájezdu, detaily při přihrávce či střelbě, radost z každé povedené akce. Jen to podstatné už neumím.  Neumím hrát. Přestal jsem totiž být právě před těmi dvaceti lety florbalistou.

Hodnoty oddíly - soubor PDF