Historie
01.09.2018
autor: Neznámý uživatel

Historie

Oddíl florbalu Spartak Pelhřimove byl založen v červenci roku 1999. Oddíl má v současné době na 150 registrovaných členů.

Vznik florbalového oddílu:

Florbal se začal v Pelhřimově hrát v roce 1995 na ZŠ Na Pražské, kde jeho kouzlo pod vedením pana ředitele Luďka Charouzka objevovali tamní žáci. Druhá skupina se vytvořila na pelhřimovském gymnáziu. Dalším centrem rozvoje florbalu byla ZŠ v Nové Cerekvi. Tam se v roce 1997 sehrál úvodní ročník Cerekvické florbalové ligy. Po dvou úvodních ročnících se skupina hráčů z různých družstev rozhodla pro vytvoření oddílu florbalu při Spartaku Pelhřimov. Ten vznikl v létě 1999 a hned téhož roku se přihlásil do oficiálních soutěží.

Historie florbalového oddílu:


1999/2000:
První sezónu hrál Spartak Jihočeskou ligu mužů. Po základní části skončil na 5. místě a ve čtvrtfinále play off nepřešel přes Volyni.

2000/2001:
V sezóně 2000/2001 se stal Spartak vicemistrem Jihočeské ligy a zajistil si postup do celostátní soutěže 3. ligy. Při ZŠ Na Pražské se postupně rozvíjela i práce s mládeží a od sezóny 2000/2001 se pravidelně žáci účastnili regionálních soutěží a Mistrovství republiky.

2001/2002 - 2002/2003:
V první sezóně v celostátní soutěži Spartak se na poslední chvíli udržel, v té druhé už patřil mezi nejlepší týmy což dokumentuje jeho druhé místo v soutěži.
Od sezóny 2002/2003 přebírá záštitu nad mládežnickými mužstvy Spartak a zahajují se pravidelné tréninky mládeže. Florbalové kroužky se postupně rozběhly také na všech základních školách i na řadě středních škol. Florbal se stal nedílnou součástí školní výuky tělesné výchovy.


2003/2004:
Od sezóny 2003/2004 jsou v oficiálních soutěžích Spartakem Pelhřimov obsazeny již všechny věkové kategorie a neutuchající zájem o florbal dokumentuje také vytvoření B týmu mužů. Záloha postoupila z přeboru do Jihočeské ligy, junioři hráli střed 2.ligy a naprosto nečekaně zabodovali i oba žákovské týmy, když si vybojovali účast na Mistrovstvích republiky, kde se rozhodně neztratili a mezi šestnácti nejlepšími týmy obsadili deváté respektive osmé místo. Organizačně na výbornou se podařilo zvládnout pořádání Mistrovství ČR v kategorii mladších žáků. Bohužel se nepodařil postup do 2. ligy mužů.

2004/2005:
Sezóna 2004/2005 opět nedokázala naplnil hlavní předsezónní cíl, tedy postup do 2. ligy. Přesto ji lze považovat za vydařenou. Muži B udrželi nejvyšší regionální soutěž, junioři skončili na 4. a dorostenci na 5.místě v celostátních soutěžích. Mladší žáci vybojovali stříbrné medaile a starší žáci obhájili titul v Jihočeské lize. Na Mistrovství ČR skončili na solidním 10.místě. Mezi úspěchy oddílu lze započítat organizaci Regionálních výběrů mladších žáků, které se v Pelhřimově uskutečnilo v polovině května. Veteráni postoupili v úvodním ročníku 1. ligy až do čtvrtfinále a skončili na konečném 6. místě. Pelhřimov pořádal Regionální výběry v kategorii mladších žáků.

2005/2006:
Sezóna 2005/2006 skončila pro muže A konečným čtvrtým místem, což lze vzhledem k průběhu sezóny považovat za úspěch. Začala generační obměna hráčů. Záloha sestoupila do Jihočeského přeboru. Junioři skončili na čtvrtém místě ve 2.lize, dorostenci se dokázali probojovat mezi 8 nejlepších týmů v republice. Starší žáci potřetí za sebou vyhráli Jihočeskou ligu a na Mistrovství ČR obsadili 15. místo. Mladší žáci uhráli v rámci kraje Vysočina druhé místo. Veteráni postoupili i ve druhém ročníku 1. ligy až do čtvrtfinále play off - v soutěži skončili na konečném 8. místě. Nově vzniklý tým dívek sehrál úspěšnou premiérovou sezónu na řadě neligových turnajích. Velkým pořadatelským úspěchem byly pro Pelhřimov Regionální výběry, které se v průběhu května uskutečnily za účasti 360 nejlepších florbalistů ve třech mládežnických kategoriích. Před turnaj byl hráči Spartaku ustanoven český rekord v rychlosti postaveni florbalového hřiště za neuvěřitelných 71 sekund (!)

2006/2007:
Titul mistra 2. ligy mužů a postup do 1. ligy. Titul mistra Jihočeského přeboru mužů a postup do 3.ligy pro béčko. Titul mistra Jihočeské ligy žen. Titul vicemistra 2.ligy juniorů. Titul vicemistra Jihočeské ligy starších žáků. Všechny tyto úspěchy si připsal v sezóně 2006/2007 oddíl florbalu Spartaku Pelhřimov. Spartak se dostal mezi 32 nejlepších týmů v Poháru ČFbU. Vítězství na Vánočním Tábor cupu, postup ze skupiny na Czech Open, úspěšné vystoupení tří mládežnických družstev na Prague Games. V poháru města Pelhřimova skončil Pelhřimov druhý. Pelhřimov hostil v květnu kvalifikaci a následně i Mistrovství ČR starších žáků. Co více dodat k sezóně 06/07

2007/2008:
Semifinálová účast v premiérovém ročníku 1. ligy mužů. Průměrný počet diváků na jedno utkání přesáhl stovkovou hranici. V semifinále padl rekord 284 diváků. Máme téměř kompletně zaplněné reklamní plochy, v hale největší znak florbalového klubu v ČR. Výsledky ostatních družstev: vítězství ve 2. lize a postup do nejvyšší soutěže dorostenců, vítězství v lize Vysočiny mladších žáků a splnění výsledkových cílů u ostatních družstev - muži B udrželi 3.ligu, junioři udrželi 2. ligu, družstva dívek a starších žáci skončily na čtvrtých místech v regionálních soutěžích.

2008/2009:
Sezóna 2008/2009, desátá oddílu florbalu Spartak Pelhřimov v ligových soutěžích, nevyzněla pro 9 družstev Spartaku výsledkově ani herně nikterak lichotivě. Muži po pěti zápasové čtvrtfinálové bitvě podlehli Litvínovu. Juniorské i dorostenecké družstvo sestoupilo z celostátních soutěží. Starší žáci skončili třetí v Lize Vysočiny, mladší vyhráli jediný turnaj ve své soutěži. Mezi pozitiva lze počítat dorostenky, které skončily třetí ve 2.lize žen a třetí místo béčka ve 3. lize. Rozběhla se nová kategorie elévů, kde měl Spartak hned dva týmy.

2009/2010:
Sezóna 2009/2010 znamená pro A-tým mužů boj o prvoligové bytí a nebytí. Nakonec se podařilo druhou nejvyšší soutěž udržet. Junioři se po celkovém vítězství ve 3. lize zajistili návrat do celostátní 2. ligy. B-tým skončil na čtvrtém místě ve 3. lize se stal se v rámci regiony nejúspěšnější mužskou zálohou. Starší žáci vyhráli Ligu Vysočiny, ale nepostoupili přes 1. kolo Mistrovství ČR na závěrečný turnaj. Mladší žáci a elévové hráli jednotlivé turnaje v rámci svých kategorií.

2010/2011:
Sezóna 2010/2011 se zapíše do historie klubu jako první sestupová. A-tým mužů neudržel 1. ligu a sestupuje do 2. ligy. Junioři skončili na konečném 5. místě, ale se soutěží se loučí s ohledem na nízký počet hráčů v této kategorii. B-tým se stal vicemistrem regionální 3. ligy a po roce opět potvrdil v rámci regiony nejúspěšnější mužskou zálohu. Starší žáci skončili na čtvrtém místě v Lize Vysočiny. Mladší žáci a elévové hráli jednotlivé turnaje v rámci svých kategorií.

2011/2012:
V sezóně 2011/2012 získaly oba mužské týmy postupový double. Áčko se po roce vrací do druhé nejvyšší soutěže 1. ligy, když s devítibodovým náskokem vyhrálo svoji divizi 2. ligy a přes nadstavbu nakonec i postoupilo. Béčko vyhrálo 3. ligu a poprvé postupuje do celostátní soutěže. Dorostenci a starší žáci skončili výsledkově poněkud za očekáváním, přesto chceme věřit, že jim sezóna přinesla mnoho zkušeností, které zhodnotí v nadcházejících sezónách. Mladší žáci a elévové pravidelně končili v turnajích na nejvyšších příčkách a jejich výsledky jsou příslibem do budoucna pelhřimovského florbalu.

2012/2013:
Mužský tým se vrátil do 1. ligy a po základní části skončil na vynikajícím 4. místě. Ve čtvrtfinále play of podlehl budoucímu vítězi celé soutěže z Kladna. V rámci pořádání byly zavedeny video online přenosy. Béčko přes řadu těsných výsledků nedokázalo udržet celostátní soutěž a sestupuje zpět do regionu. Junioři vybojovali třetí místo v regionální soutěži, dorostenci ve své soutěži skončili čtvrtí. Starší žáci skončili výsledkově poněkud za očekáváním. Mladší žáci a elévové pravidelně končili v turnajích na nejvyšších příčkách a jejich výsledky jsou příslibem do budoucna pelhřimovského florbalu. Několika neligových turnajů se zúčastnili i ti nejmenší florbalisté v kategorii přípravek.

2013/2014:
Mužský tým se hrál o záchranu v 1. lize, kde nakonec skončil na konečném 9. místě. Béčko skončilo na 7. místě ovšem s minimální bodovou ztrátou na medailové pozice. Junioři hráli regionální soutěž a zde se projevil i špatný přístup některých hráčů. Starší žáci skončili výsledkově za očekáváním, jedna pětka odehrála druhou polovinu sezóny v Okříškách. Mladší žáci odehráli poměrně slušnou sezónu. Elévové neprohráli za sezónu jediné utkání. Hráči přípravky se rekrutovali hlavně z předškolní mládeže, což je příslibem hlavně do budoucna. V květnu Pelhřimov pořádal finálový turnaj Mistrovství ČR starších žáků, které opět potvrdilo skvělé pořadatelské zázemí oddílu.

2014/2015:
Mužský A-tým hrál potřetí úspěšně o záchranu 1. ligy. Záchranářské práce ukončil hned v prvním kole Play down a v následující sezóně bude hrát již osmou sezónu ve druhé nejvyšší celostátní soutěži. Záloha mužů podruhé ve své historii slavila titul v regionální soutěži a postupuje do celostátní Divize (čtvrtá nejvyšší soutěž). Junioři výsledkově zůstali za očekáváním, ale dokázali sehrát řadu vyrovnaných utkání ve 3. lize. Starší žáci byli asi největším zklamáním sezóny. Stejně jako u juniorů je nutné přehodnotit přístup většiny hráčů jak k tréninku, tak i k samotným ligovým utkáním. Mladší žáci měli dvě družstva a s ohledem na skutečnost, že "áčko" neprohrálo jediné utkání dojde k posunu celého týmu do starších žáků. Výrazně se povedl nábor do kategorií elévů a přípravek, kde na turnaji jezdili vždy 2-3 týmy. Podařilo se založit nové družstvo dívek, ve věku zejména elévek. Oddíl důstojně oslavil 15 let své existence a do síně slávy byli uvedeni Luděk Charouzek a Miroslav Novák, kteří stáli na počátku florbalu na Pelhřimovsku.

2015/2016:
Mužský A-tým hrál počtvrté úspěšně o záchranu 1. ligy. Záchranářské práce ukončil až v baráži s týmem T.B.C. Králův Dvůr v sérii 3:1 ma utkání a v následující sezóně bude hrát již devátou sezónu ve druhé nejvyšší celostátní soutěži. Záloha mužů podruhé ve své historii sestoupila po ročním působení z celostátní Divize (čtvrtá nejvyšší soutěž). Junioři skončily na druhém místě a pro následujíc sezónu byli zařazeni do celostátní 2. ligy juniorů. Starší žáci skončili na konečném třetím místě ve své skupině krajské soutěže. Úspěšně pokračovala práce s mladšími žáky (dvě družstva), žákyněmi, které hrály v rámci ligy Vysočiny elévů. Velkým příslibem do budoucna jsou také hráči elévů a přípravek.

2016/2017
Muži A poměrně dobře vládli základní část, ale play off uniklo o jediný bod. Boje o udržení už byly bohužel o něčem jiném a po prohraných sérii s Litvínovem a Chomutovem byl Pelhřimov smířen se sestupem. Oddíl TJ Sokol Mukařov, ale druhou nejvyšší soutěž nepřihlásil a Pelhřimov byl do 1. ligy doplněn. Muži B uhájili svoji účast v regionální lize, jen díky výbornému vstupu do soutěže a poměrně dobrému závěru. V průběhu sezóny se moc nedařilo. Ženy zvládly premiéru ve 2. lize s bravurou a získané zkušenosti jistě přetaví v další úspěchy. Junioři v derniéře 2. ligy dorostenců na play off nedosáhli. Starší žáci se probojovali až do bitev o postup na Mistrovství ČR, kde ale nakonec úspěšní nebyli. Mládežnická družstva starších žákyň, mladších žáků, elévů a přípravek zaznamenali herní pokroky a počet dětí je velkým příslibem do budoucna.
 

2017/2018
Mužské áčko se podruhé loučí s první ligou, opět po pěti sezónách. Výborný vstup do soutěže, z úvodních 7 utkání Pelhřimov získal 14 bodů a  okupuje samé čelo tabulky. Bohužel ve zbytku sezóny Spartak získá již pouze 5 bodů a končí na posledním místě a přímo se sestupuje. Dorostenci díky druhému místu dotsali nabídku zařazení do celostátní 1. ligy kterou využili. Starší žáci podruhé v řadě postoupili do finálové turnaje o mistra Kraje Vysočina. Ženy v průběhu sezóny dokázaly alespoň jednou porazit všechny soupeřky, přesto skončily na konečném čtvrtém místě. Béčko mužů se stalo vicemistrem Regonální ligy. Sedm družstev od starších žákyň, přes mladší žáky, elévy až o přípravku hrálo pravidelně turnaje ve svých soutěžích.

2018/2019
Muži A ... Náordní liga mužů (třetí nejvyšší celostátní soutěž)
Muži B ... Regionální liga (pátá nejvyšší celostátní soutěž - JČ+Vysočina)
Ženy ... 2. liga žen (třetí nejvyšší celostátní soutěž - JČ+Vysočina)
Dorostenci  ... 1. liga dorostenců (nejvyšší soutěž v ČR)
Dorostenky ... 1. liga dorostenek (nejvyšší soutěž v ČR)
Starší žáci ... Liga Vysočiny starších žáků, možnost postupu na Mistrovství ČR
Starší žákyně ... Liga Vysočiny žákyň
Mladší žáci - 2 družstva ... Přebor Vysočiny mladších žáků
Elévové - 2 družstva ... Liga Vysočiny elévů
Přípravky - 2 družstva ... Liga Vysočiny přípravek

1.ASK Orka Čelákovice27
2.TJ Sokol Jaroměř27
3.Spartak Pelhřimov24
4.TJ Turnov24
5.FAT PIPE Traverza Mukařov23
6.T.B.C. LUCERN Králův Dvůr21
7.Panthers Praha20
8.Wizards DDM Praha 1014
9.FBC Plzeň12
10.Florbal TJ Kobylisy11
11.FBC DDM Kati Kadaň11
12.DDM SANEXCZ Děčín IV8
Nejbližší utkání
Muži
15.12.
19:00
Spartak Pelhřimov
VS
FAT PIPE Traverza Mukařov
22.12.
19:00
Spartak Pelhřimov
VS
Florbal TJ Kobylisy
12.01.
19:00
Spartak Pelhřimov
VS
FBC Plzeň
Partneři