07.10.2025
Pohár: Představení FBC Liberec
Spartak Pelhřimov čeká ve středu 22. října od 19:00 souboj se superligovým týmem FBC Liberec. Pojďme se podívat podrobněji na tohoto soupeře.
Klub FBC Liberec byl založen v roce 1994, kdy se začala psát bohatá historie Severočeského florbalového oddílu. U založení stál Tomáš Erben, který společně s partou nadšenců založil klub Crazy Boys Liberec. Postupem času se přidaly další týmy v podání žen a "b-týmu" mužů. Před rokem 2000 začala vzniklo první mládežnické družstvo. Konkrétně se jedná o kategorii juniorů. Zlatý věk FBC Liberec obstaral ženský tým Crazy girls, který na počátku nového tisíciletí vyhrál hned 6 titulů v řadě za sebou. Postupem času se klub rozrůstal a brzy dosáhl kompletní mládežnické struktury.
V mužské superlize zaznamenal FBC Liberec největší úspěch v loňské sezóně, když se dokázal probojovat až do čtvrtfinále play off Livesport Superligy. Tahounem týmu byl jednoznačně vítěz kanadského bodování základní části Vojtěch Wiener, který zaznamenal i nejvíce asistencí v celé soutěži. Během 24 utkání měl 82 bodů za 34 branek a 48 asistenci. Druhý v pořadí Jaroslav Petrák měl 71 bodů, v asistencích měl druhý Petrák o 12 asistencí méně. Wiener od letošní sezóny působí v barvách Florbalu MB.
Na posledním Mistrovství světa juniorů měl FBC Liberec dva zástupce - obránce Šimona Rubera a asistenta trenéra Matěja Klucha, který stojí i na lavičce FBC Liberec i v letošní sezóně společně. JUnioři vybojovali stříbrné medalie, když prohráli v prodloužení s vítěznými Finy. Jednou z hlavních tváří Mistrovství světa žen, které v prosinci hostí Brno a Ostrava je liberecá odchovankyně Karolína Klubalová - MVP hráčka loňského ročníku ČEZ Extraligy, juniorka ezóny 24/25 a několikanásobná medailistka ze světových šampionátů juniorek i žen.Právě její tvář můžete pravidelně vidět na roll up přímo v hale.
Letošní ligová sezóna zatím Liberci příliš nevychází. Jedidný bod získali Severočeši ve 4. kole po prohře po nájezdech v televizním derby na půdě České Lípy. Ze statistik má Liberec nadprůměrný počet střel i výborné oslabení, v průměru soutěže je pak ve využití přesilovek a divácké návštěvnosti. Úspěšnost střel je na 17%. Liberec má po 4. kole skóre 20:40.
Ve vrcholové části poháru se Liberec porazil dva prvoligové týmy (12:7 Butchis a 16:7 Písek) a prohrál se superligovými Karlovými Vary 13:4. To mu stačilo na 2. místo a nasazení do 5. kola pavouka Poháru Českého florbalu.
viz také: