Mladší žáci
19.05.2018
autor: Jan Koten

Systém 3+1 nebo 5+1

Dnes poprvé řada hráčů kategorie mladších žáků a elévů Spartaku okusila hru v systému 5+1. Do této doby jak v ligových tak přátelských utkáních hráli někteří i 6 let výhradně v sytému 3+1. Bylo to znát?

Turnaj jsme hráli proti týmům, které minimálně celou letošní sezónu odehráli 5+1. Řeklo by se - museli nás přejet, naši hráči přeci nejsou zvyklí na velký prostor, na větší hřiště, na větší množství spoluhráčů a protihráčů, na daleko více možností přihrát, násobně více věcí k řešení při obraně. Prostě pro deseti až dvanáctileté kluky úplně jiný svět.

Jenže z mého pohledu tomu tak vůbec nebylo. Hráči naprosto se samozřejmostí kombinovali, bránili, prostě zase hráli florbal. Dokázali se velice dobře vyrovnat s větším prostorem, kde najednou měli daleko více času než na malém hřišti, kde jsou neustále pod tlakem a nutí je do velice rychlého rozhodování.

Ano, některé rozehrávky soupeře, přechody do útoku apod. měli soupeři lepší, ale dle mého to není vůbec o systému, ale o kvalitě jednotlivých hráčů, zejména pak herních činností jednotlivce. Systém 3+1 je možná přívětivější pro pomalejší hráče, v systému 5+1 daleko výrazněji ztrácejí. Naopak  útočná hra kolem brankoviště s důrazem do brány, častá střelba a hlavně hra 1 na 1 (jak směrem do útoku, tak do obrany) jsou minimálně na stejné úrovni jako u ostatních týmů.

Celkově tedy - pro průměrné a ještě o něco více šikovné hráče není jakýkoliv problém plynule z minuty na minutu přejít z 3+1 na 5+1. Hráči hrající 3+1 nic netratili, naopak řada dovedností je na lepší úrovni. Herní systém ligových soutěží je tedy dle mého úplně jedno, základ se tvoří výhradně kvalitním tréninkem.

Za trenéry máme řadu impulsů pro nadcházející sezónu mladších žáků v systému 3+1 a věříme, že za další rok budou háči zase o něco lepší, sebevědomější a naplno připraveni naskočit do kolotoče "velkého" florbalu v kategorii starších žáků.

Další články z této kategorie
18.09.2018
Spartak součástí oslav partnerství s Dolným Kubínem
Během sobotního odpoledne se v tělocvičně ZŠ Osvobození uskutečnilo utkání mladších žáků Spartaku proti Dolnýmu Kubínu.
19.05.2018
Systém 3+1 nebo 5+1
Dnes poprvé řada hráčů kategorie mladších žáků a elévů Spartaku okusila hru v systému 5+1. Do této doby jak v ligových tak přátelských utkáních hráli někteří i 6 let výhradně v sytému 3+1. Bylo to znát?
1.TROOPERS15
2.Aligators Klobouky12
3.FBC Vikings Kopřivnice10
4.FbK Horní Suchá8
5.FBK Spartak Hluk6
6.Florbal Svitavy6
7.1. MVIL Ostrava6
8.FBC Hranice5
9.Snipers Třebíč5
10.1. FBK Rožnov5
11.Florbal Pelhřimov3
12.S.K. P.E.M.A. Opava0
Nejbližší utkání
Partneři