Novoroční rozhovor s Honzou Kotenem
Ahoj Honzo, hned na úvod bych ti chtěl popřát vše nej do nového roku, ať drží zdraví a hodně úspěchů jak v soukromí, tak v profesním životě a i v tom trenérském. Jak jsi strávil vánoční svátky a vstup do roku 2024?
"Ahoj všem. Martine, díky za přání a já také všem přeji do roku 2024 vše dobré, hodně zdraví a štěstí.
Vánoční svátky letos byly hodně specifické s ohledem na akci, která probíhala v průběhu svátků přímo na hale. Část toho už je hotová, část se bude ještě ladit. Obrovský dík patří paní ředitelce Šárce Třískové a Jirkovi Žákovi, kteří si Vánoce také asi představovali trochu jinak, ale výsledek stojí a ještě bude stát za to! Dále nemohl chybět celoklubový turnaj, hokej s áčkem či silvestrovská a novoroční vyjížďka na kole s partou cyklistů. Jinak Vánoce doma, u stromečku a u televize."
S novým rokem přichází velké množství předsevzetí. Máš nějaké i ty?
"Já si předsevzetí moc nedávám, protože to většinou nedopadne a člověk sám sebe dostává pod zbytečný tlak. Jedno přání máme všichni v áčku společné – dotáhnout letošní sezónu do play-off, což je stále ještě reálné. A před domácími diváky hrát atraktivní a efektivní florbal, tedy dávat vždy víc gólů než soupeř a vozit body i z venkovních utkání."
Tvůj život se snad už od střední točí kolem florbalu a to nejen v Pelhřimově. Pracuješ i pro Český florbal. Mohl bys nám zkráceně popsat, jaká je v ČF tvoje činnost?
"Moje spolupráce s Českým florbalem začala v roce 2004 v regionálním výkonném výboru. Od roku 2007 jsem pracoval na pozici regionálního sekretáře pro Kraj Vysočina a Jihočeský kraj a od roku 2017 mám na celostátním sekretariátu na starost rozvojový projekt pro oddíly a jejich manažery. Pořádáme pro ně konference, školení, semináře, workshopy, klíčové je vzájemné sdílení know-how v podobě stáží, mentoringu apod. Nedílnou součástí práce na ČF je i pořádání akcí, jako je Superfinále, světové šampionáty atd. Práce je to pestrá, hodně časově náročná ovšem s neuvěřitelně pozitivní partou lidí, kteří společně dokázali florbal dostat na pozici druhého největšího sportu v ČR."
Patříš k zakladatelům klubu. Jak vzpomínáš na začátky a jak jsi k florbalu přišel?
"Florbal jsem v Pelhřimově začal hrát v roce 1995 na ZŠ Na Pražské, kam jsme měli možnost chodit jako studenti Gymnázia. Takže jméno Luděk Charouzek st. jakožto ředitel a Luděk Charouzek ml. jakožto spolužák musí určitě zaznít. I hodiny tělocviku pod vedením pana Karla Havla byly tehdy úplně mimo tehdejší osnovy plné florbalu. Pak jsme se začali účastnit v Nové Cerekvi Cerekvické florbalové ligy, kterou pořádal pan Miroslav Novák. A právě zde se zrodila myšlenka na založení ligového oddílu notně podpořená i návštěvou Mistrovství světa, které se konalo v roce 1998 v Praze. Já jsem k tomu tehdy přišel spíš jako slepý k houslím, založení a veškeré administrativní práce v prvních sezónách měl na starost triumvirát učitelů Jirka Kučera – Libor Štěcha – Jirka Březina, kteří v létě 1999 poslali přihlášku na Český florbal a do Tělovýchovné jednoty Spartak Pelhřimov. A pak už začala jízda, která bude letos slavit čtvrtstoletí svého fungování. Stovky hráčů, desítky trenérů, je toho tolik, že by to možná vydalo na celý román, možná i vícedílný. "
Zamíříme k probíhající sezóně. Určitě neprobíhá dle představ. Kde vidíš hlavní příčiny, že se nedaří získávat body tam, kde by se mělo?
"Máme letos hodně zraněných. To je věc, kterou bohužel úplně neovlivníme, takže sestavu se ne vždy daří sestavit ideálně. Zatím nám hlavně chybí střelci, kteří by zatěžovali konta soupeřů pravidelně zápas co zápas. Góly dává celá řada hráčů, což je dobře, ale celkově je gólů hodně málo a tomu odpovídá i bodový zisk a postavení v tabulce. Pro play-off budeme potřebovat přesných tref výrazně více."
Děkuji ti za čas a v sobotu proti Kobylisům držím palce a věřím ve tři body.