Rozhovor s trenérem mladších žáků Liborem Březinou
Ahoj, Libore, několik let působíte u Spartaku jako trenér mladších kategorií, konkrétně mladších žáků. Jak jste se dostal k trénování a co vás na této práci nejvíce naplňuje nebo baví?
„Ahoj Martine. K trénování florbalu jsem se dostal náhodou. Vozil jsem syna na tréninky a občas jsem zůstal a díval se na jeho trénink. Přípravky tehdy trénoval Honza Koten, který na to byl sám. Měl tehdy na tréninku přes třicet dětí, a tak jsem mu někdy pomáhal. Samozřejmě toho hned využil Kůča a bylo to. Od Honzy jsem se toho hodně naučil a dodnes od něj některé věci používám. Musím snad jenom dodat, že už nějakou dobu u Spartaku přecházím od přípravek k mladším žákům. Tyto kategorie mě baví, ale nikdy neříkej nikdy. Baví mě práce s mladou generací, protože my tady nebudeme navždy a oni jsou ti, kteří to potáhnou dál.“
Co považujete za největší výzvu při práci s mladšími žáky/dětmi a jak se vám daří tuto výzvu překonávat?
„Výzva je jasná – vychovat mladou generaci nejen pro sport, ale i pro jejich běžný život.“
Tréninky zahrnují spoustu herních prvků. Jak důležité je pro děti učit se přes zábavu a zároveň se soustředit na rozvoj techniky?
„Preferuji takzvanou vítkovickou cestu – škola hrou. Jakmile kluky něco nebaví, hned to změním. Celou hodinu trénujeme jen florbal, žádný dril. Když se mi něco nelíbí, zastavím hru a hned si to vyříkáme.“
Florbal je týmový sport. Jak se mladší žáci/děti učí komunikovat a spolupracovat na hřišti? Jak se to odráží v jejich osobním růstu?
„Na tohle je jednoduchá odpověď. U mě demokracie neexistuje. Na začátku sezony jim stanovím jasná pravidla a to se pak vrátí v podobě lepší komunikace a spolupráce na hřišti. Všichni moji hráči mi tykají.“
Jaké konkrétní dovednosti se v současnosti snažíte u mladších žáků zlepšit?
„Začíná to samozřejmě u fyzičky, což je dnes u mládeže největší problém. Dále chci, aby hráli rychle a na hřišti nikdy nezastavovali. Okamžitě do útoku a po ztrátě balonku ihned do obrany a vždy vědět, co chtějí s míčkem udělat.“
Mladší kategorie jsou pro klub velmi důležité. Jaký je váš přístup k motivaci mladých hráčů a co je pro vás největší odměnou, když je vidíte na hřišti?
„Motivaci příliš neřeším, ta většinou vyplyne z komunikace mezi mnou a dětmi. Odměna je jasná, ta jejich radost ze hry, ta mě fakt nabíjí.”
Jak se mladší žáci vyrovnávají s výhrou a prohrou? Jak je vedete k tomu, aby se z každého zápasu poučili?
„My moc neprohráváme. Po každém zápase si samozřejmě něco řekneme. Snažím se jim to vysvětlit už při utkání, aby věděli, co bylo špatně, a samozřejmě také pochválím, co se mi líbí.“
Chystá se cesta na turnaj do samotné kolébky florbalu. Na jaký turnaj se do Švédska chystáte?
„Ano, Švédsko už je jisté. Jedeme na 30. ročník Gothia Cup Innebandy do Göteborgu, a to hned 1. ledna 2025. Pozvánka přišla hned po našem turnaji v Milevsku, kde jsme opět druhý rok po sobě hráli finále v kategorii elévů, takže to vypadá, že o nás v Praze dobře vědí. Turnaj pro Česko zajišťují kluci z Prahy, my jen pošleme platbu a nemusíme se o nic starat. Na turnaji se hraje 5+1 na velkém hřišti, 2x 15 minut. My tady zatím hrajeme 3+1, ale nijak speciálně na to hráče nepřipravujeme, jen ladíme fyzičku, aby byla na turnaji top. Já nemám malé cíle, takže chci do finále. Samozřejmě s námi jedou i rodiče, takže mama servis bude zajištěn i pro nás trenéry. Kluci a holky si to za svoje výkony zaslouží a věřím, že je to herně posune dál.“
Co byste vzkázal rodičům, kteří uvažují dát své děti do našeho klubu? Jak mohou jejich děti začít hrát florbal a co potřebují k prvnímu tréninku?
„Pro rodiče mám jednoduchý vzkaz: Je lepší, když se u nás děti budou bavit florbalem, než aby seděly doma u mobilů a počítačů. K prvnímu tréninku potřebují jen sportovní obuv, tričko, trenýrky a pití. Jinak vše, co budou potřebovat, jim zapůjčíme. A hlavně – rodiče, nevymlouvejte se, že na to nebudete mít čas.“
Přijď hrát florbal za Spartak