Mladší žáci se vrátili ze Švédska
Zdravím Libore, vítám vás zpět v ČR. Jaká byla 18hodinová cesta ze švédského Göteborgu?
„Ahoj Martine, děkujeme za přivítání. Podle hodin se zdá, že cesta byla dlouhá, ale v autobuse to tak vůbec nevypadalo, ani cestou tam, ani zpět. Řekněme slušně – dobrá nálada panovala po celou dobu.“
Hned 1. ledna jste odjížděl v doprovodu několika rodičů s mladšími žáky na největší florbalový turnaj Gothia Innebandy Cup. Jaké byly přípravy a jak vznikla myšlenka vyrazit na takový turnaj?
„Přípravy hráčů byly spíše zaměřené na fyzickou kondici, a tu jsme měli na celém turnaji neskutečnou. Jen upřesním, že celý turnaj se hrál na hřištích o maximálních rozměrech, tedy na těch, která používá naše áčko. Pokud to mohu takto říct, aby to pochopili i laici. Co se týče organizačních příprav, bylo to neskutečné množství telefonátů a e-mailů. Tímto bych chtěl poděkovat za spolupráci Janu Kotenovi a Honzovi Knězů ml., kteří vše koordinovali a dávali informace do systému Spartaku.
Myšlenka vznikla po loňském turnaji v Milevsku, kdy mi přišla pozvánka na tento turnaj. A potom už to byl jen fičák.“
Myslím, že jste měli asi nejzajímavější skupinu. Tři švédské týmy, včetně toho nejznámějšího Pixbo Wallenstam, a jeden tým z Norska. Jaké to bylo potkat týmy z jiného státu? Byl znát jiný herní styl?
„Skupina byla super, chtěli jsme co nejvíce zápasů se Švédy, ale Norové podle mě předvedli nejlepší florbal, alespoň proti nám. Další švédský tým jsme potkali ve finále B, i když jsme neuspěli. Hrát proti Pixbo Wallenstam je zážitek – teď může 17 hráčů včetně tří dívek ze Spartaku říct, že si zahráli proti světovému týmu. Navíc jsme finále B odehráli na jejich domovském stadionu. Samozřejmě vlaječka Pixba ze zápasu se objeví ve vitríně u vstupu do naší haly.
Herní styl soupeřů ve skupině a v dalších zápasech v naší kategorii se příliš nelišil. Švédové i Norové už hrají systémově. My jsme systém dotvářeli během turnaje, protože doma hrajeme 3+1. Myslím, že to nebylo na škodu, protože ve hře jeden na jednoho jsme byli o třídu lepší, což soupeřům dělalo velký problém. Oni totiž systém umí hrát už v této kategorii velmi dobře, takže v ostatních zápasech turnaje padalo málo gólů. Jenže proti naší ‚neřízené střele‘ ze Spartaku se jejich systém rozpadl hned v první minutě, a víceméně nevěděli, co hrát. Přistoupili na náš styl hry nahoru a dolů. I když jsme všechny zápasy s nimi prohráli, padlo v nich nejvíce branek. Jen upřesním, že jsme ve skupině nastříleli nejvíce branek, přestože jsme nevyhráli jediný zápas.
Největší problém nám dělalo to, že branky neměly snižovadla, takže naši brankáři na ně nedosáhli. Dole je sice oba dva prakticky vymazali, ale nahoře jsme dostali 80 % gólů. Soupeři měli všichni velké brankáře, ale ne tak dobré jako jsou naši kluci.“
Bohužel se nepodařilo porazit žádného severského soupeře. Byl tam takový velký herní rozdíl?
„Ano, žádného soupeře jsme sice neporazili, ale ostudu jsme Spartaku rozhodně neudělali. Všichni trenéři, rozhodčí i rodiče soupeřů nás chválili za předvedenou hru. Jak jsem říkal, celý turnaj jsme kluky učili hrát na takto velkém hřišti a zápas od zápasu se zlepšovali. Kdo viděl první a poslední zápas ve skupině online, mohl vidět, jaký progres kluci za čtyři zápasy udělali.
Proti Norům už hráli to, co jsme po nich chtěli celý turnaj. Jen kousek švédského štěstí nám chyběl k výhře. Já ještě teď skoro nemluvím – ztratil jsem hlas, jak jsme s hráči na hřišti komunikovali. Nebýt paní Fialové a jejího zázračného léku na hlasivky, druhý den bych už neřekl ani slovo. Děkuji asistentům Patrikovi, Jakubovi a Petrovi za jejich práci na turnaji. Také Karlovi Kociánovi, že se ujal některých rozcviček před zápasy. To nám strašně pomohlo.
Největší rozdíl u našich soupeřů je, že hrají okamžitě s oběma rukama na florbalce, čistě odebírají míčky, žádné sekání, a hlavně blokují 90 % našich přihrávek a střel na bránu už v tomto mladém věku. Sekání nás odnaučili čeští rozhodčí hned v prvním utkání, kde jsme měli čtyři vyloučené hráče za tento přestupek. Je škoda, že se to nepíská i na domácích turnajích, hned by bylo po nešvaru.“
Jeden z večerních programů byla i návštěva utkání Pixbo Wallenstam vs. FBC Kalmarsund s českým reprezentantem Filipem Formanem. Viděli jsme, že s ním proběhlo i focení. Musel to být pro hráče velký zážitek.
„Večerní zahájení a utkání, to se nedá slovy popsat, to musíš zažít. Všichni jsme si to užili. Forman byl super, stejně jako když byl v Pelhřimově. Myslím, že si to po utkání se všemi dětmi také užíval.“
Jaký vůbec byl přichystaný program pro pelhřimovskou výpravu, když se zrovna čas netrávil v hale?
„Program byl přichystaný skvěle, ale bohužel jsme stihli jen zahájení. Měli jsme nabitý herní program a dlouhé přejezdy na zápasy. Nakonec jsme si udělali svůj pelhřimovský program.“
Jak byste zhodnotil celý turnaj z pohledu trenéra?
„Z mého pohledu neskutečné zkušenosti jak pro hráče, tak pro trenéry. Hlavně nás to herně posunulo a ukázalo naše nedostatky, protože nemáme proti sobě kvalitní soupeře, snad až na Jihlavu, a poslední dobou trochu Telč.
Nemusíme se vůbec za svůj výsledek stydět, nechali jsme v každém zápase vše. Akorát ta třešnička na dortu v podobě výhry nám chyběla. Strašně jsme to klukům přáli, ale bohužel, i takový je sport a život. Myslím, že pelhřimovský systém zamotal Švédům hlavu.
Jedno zasloužené vítězství ale vezeme! Nejlepší fanoušky na turnaji měl opět Pelhřimov. Nenechali kluky vychladnout a neustále je hnali dopředu za každého stavu. Moc jim za to děkujeme.“
viz také:
GOTHIA 2025: Otázky pro hráče a rodiče (1)
GOTHIA 2025: Otázky pro hráče a rodiče (2)
GOTHIA 2025: Pelhřimáci vyráží už na Nový rok
GOTHIA 2025: Mladší žáci se vrátili ze Švédska
GOTHIA 2025: Fotografie (Tomáš Ságl)