19.03.2024
autor: Martin Domanský

Spartak zářil na všech frontách

Tak to byl víkend. Áčko si dojelo pro důležitou výhru do Králova Dvora a o víkendu může před svými fanoušky poslat soupeře do divize. Dorostenci ovládli poslední turnaj sezóny a mohou slavit první místo. A dorostenky se na play-off naladily dvěma výhrami.

Áčko nedalo Královu Dvoru šanci a vede v sérii 3:1

V sobotu se Spartak vydal ke čtvrtému utkání na soupeřovo hřiště. Cíl byl jasný – porazit poprvé Králův Dvůr v letošní sezóně před jeho fanoušky. A to se povedlo jak pelhřimovským hráčům na hřišti, tak fanouškům na tribuně.

Áčko tentokrát nezaspalo úvod utkání, spíše to byl pravý opak. Od první sekundy byli modro-žlutí aktivnější a první ovoce mohli sklízet po 64 sekundách, když míček za záda Lukáče dostal kapitán Honza Knězů. Spartak pokračoval v aktivní hře a soupeře k ničemu nepouštěl. Po šesti minutách Pelhřimov vedl 2:0 po střele Tomáše Kociána. Následná přesilovka se pelhřimovským hráčům nepovedla, a tak se skóre neměnilo. V 15. minutě prostřelil Lukáče Kryštof Smejkal a Králův Dvůr střídal gólmany. Procházka si sotva nandal masku a už lovil míček ze sítě. Svým prvním gólem v utkání se nenápadnou bekhendovou ranou prosadil Viktor Vlach. První třetinu Spartakovci ovládli 4:0.

Druhá třetina začala nudnější pasáží a skóre se měnilo až v sedmé minutě. Domácí snížili na 4:1. Tříbranková ztráta moc dlouho nevydržela. Druhý zářez si připsal Viktor Vlach a vrátil čtyřbrankový náskok. V tu chvíli ovládlo tribunu pět pelhřimovských fanoušků, kteří vytvářeli domácí atmosféru. Necelých pět minut před koncem prostřední třetiny opět snížil Králův Dvůr, ale Pelhřimov znovu dokázal rychle zareagovat. Šestý pelhřimovský gól zařídil Viktor Vlach, který zkompletoval hattrick. V posledních minutách hráči áčka pokračovali v tlaku a domácí se museli hodně dlouho bránit.

Závěrečná třetina byla ve stylu přestřelky, tedy spíše posledních osm minut. V druhé minutě si Pelhřimov zahrál další přesilovku, ale bohužel ji opět nedokázal proměnit. Další minuty oba týmy hrály ve vysokém tempu a bylo vidět i několik ostřejších zákroků. Změna skóre a začátek přestřelky přišla v čase 51:55. Na 7:2 pro Pelhřimov navyšoval Viktor Vlach, který byl v ten večer nezastavitelný. Domácí šli po Vikiho brance do risku bez gólmana a této výhody využil Tomáš Kuchyňa a poslal Pelhřimov do šestibrankového vedení. I přes nepřízeň se Králův Dvůr nevzdával a dvěma brankami se přiblížil k Pelhřimovu opět na rozdíl čtyř branek. Domácí dál pokračovali ve hře bez gólmana a Vikiho výhoz z pelhřimovského obranného pásma skončil v brance Králova Dvora. Viki si za jedno utkání připsal pět branek a pokladníci už vystavují fakturku. Necelé čtyři minuty před koncem ještě snížil na 9:5 Tobiáš Uhřík, ale to už v ten čas nic neznamenalo.

Pelhřimov tak získal důležitý bod v sérii, kterou vede 3:1 a v sobotu před svými fanoušky ji může ukončit.

Vyjádření trenéra Honzy Kotena:
“Dnes každý hráč věděl, proč sem jede a na hřišti to bylo znát. Výborná produktivita a aktivní obrana byly dnes rozhodujícími faktory úspěchu. Power-play soupeři vyšla, její bránění musíme zlepšit, stejně tak i přesilovku. Zůstat nohami na zemi a s odhodláním, ale pokorou se celý týden připravit na další utkání. Bude to nejtěžší utkání série. Díky soupeři za utkání a našim i domácím fanouškům za atmosféru.”

Vyjádření trenéra Králova Dvora Michala Kuberta:
“Soupeř byl dneska mnohem lepší a zaslouženě vyhrál. Závěr byl vabank v šesti. No nic, pokusíme se o zázrak a budeme se snažit ještě vrátit sérii zpět. Omlouváme se za svůj výkon v první třetině. Potom se hra zlepšila, ale i tak měl soupeř náskok a to si pohlídal. Individuální chyby jednotlivců, neplnění pokynů. Nejvíc mě mrzí, že hosté se zde cítili jako doma a to jim přijelo 5 fanoušků. Ale není se čemu divit, za to, co jsme převedli, že nám nikdo moc nefandil. Zmobilizujeme se a pojedeme se porvat do Pejru příští týden na ty úžasný parkety. Děkujeme soupeři ještě jednou, fanouškům a hlavně pořadatelům našeho zápasu.”

Spartak Pelhřimov vs. T.B.C. Králův Dvůr 9:5

Pár fotek z utkání si můžete prohlédnout ZDE

Další utkání Pelhřimov odehraje v sobotu 23.3. od 19:00

Dorostenci jsou mistři
Pelhřimovští dorostenci odjeli na poslední turnaj do Žďáru nad Sázavou. V prvním utkání hráli s druhým Havlíčkovým Brodem, který porazili 5:4 a zajistili si tak celkové první místo v tabulce. Ve druhém utkání si poradili s Přibyslaví 12:6 a letošní sezónu dorostenci ovládli v poměru 17 výher, 1 prohra v prodloužení a 1 prohra. Super výkon a gratulujeme!

Vyjádření trenéra Marka Ješátka:
“Na turnaj do Žďáru jsme si přijeli pro mistrovsky titul a potvrdit to, že my jsme to nejlepší, co Vysočina v dorostenecké kategorii nabízí. V prvním zápase nás čekal Havlíčkův Brod. Soupeř začal lépe než my, kdy se snažil hrát na balonu a držet iniciativu na své straně. Z toho pramenily naše chyby v obraně a soupeř šel do 2 brankového vedení. Poté jsme se ale oklepali, začali jsme držet balón a utkání dovedli do vítězného konce. V druhém zápase jsme si poprvé v sezóně vyzkoušeli, jaké to je hrát jako mistr. smiley Utkání jsme se rozhodli rozhodnout útokem, takže cíl byl jediný – dát víc gólů než soupeř. laughTo se povedlo, takže další tentokrát povinné 3 body do tabulky. Klukům děkuji za super výkon, hlavně v prvním zápase.”

Spartak Pelhřimov vs. Havlíčkův Brod 5:4
Spartak Pelhřimov vs. SK Juvenis Přibyslav 12:6

Dorostenky se naladili před play-off na vítězství
Dorostenky měly před posledním turnajem základní skupiny play-off jisté, ovšem odehrály ho, jako by o něj stále bojovaly. V prvním utkání porazily Meťák České Budějovice těsně 5:4, ale ve druhém už předvedly pelhřimovský válec a Dračice převálcovaly 18:2.

Vyjádření trenéra Honzy Knězů:
Závěrečný turnaj v sezóně jsme nezačali vůbec dobře a už v 9. vteřině prohrávali 0:1. Co k tomuto gólu dodat? Raději nic. Celkem brzo se nám podařilo vyrovnat a za pár sekund, přesně 4, otočit zápas. Poté se nám podařilo odskočit a vítězství si i přes pár …. no… těžších okamžiků pohlídat. Zklamáním pro mě byl výkon některých hráček, možná, že jsem byl po zápase a celý turnaj na tyto hráčky přehnaně kritický, nicméně má představa o jejich výkonu je trochu jinde, než byla a slovem “jinde” myslím o 200 % lepší, protože na to mají. Druhý zápas jsme začali velmi aktivně a vytvořili si spoustu příležitostí, bohužel byl to soupeř, kdo se ujal vedení. Nám se podařilo do půl minuty vyrovnat skóre a do konce třetiny přidat další 3 branky. Vedení jsme si pohlídali a postupně jsme navyšovali náskok. Hráčky zaslouží pochvalu za soustředění se na hru, protože během zápasů bylo hodně faktorů, které je mohly rozhodit. Moc dobře víme, že umíme tvrdě rozdat, ale jsem vážně rád, že jsme opět zvládli i přijmout. To, o jaké zákroky se jednalo, nesoudím, ale mám velkou radost, že je holky dokázaly ustát, nebo se rychle zvednout a pokračovat ve hře bez jakýchkoliv věcí okolo.

Vzhledem k tomu, že tohle byl náš poslední turnaj základní části, zhodnotím stručně i celkový průběh. Soutěž jsme zakončili na 3. místě a musím říct, že zcela spravedlivě. Udělali jsme v rozhodujících zápasech spoustu chyb. Teď ve zpětné analýze objevuji, že faktory našeho neúspěchu byly v rozhodujících zápasech stejné. Toto je spíše na interní hodnocení, které se asi nebude některým hráčkám líbit.

Celkově hodnotím sezónu spíše pozitivně. Před 2 roky jsme začínali jako tým, který měl nejméně vstřelených branek, zhruba 1 na zápas. Letos jsme skončili jako tým, který těch branek vstřelil nejvíce. Z chaotického florbalu, kdy jsme minulou sezónu spoléhali hlavně na fyzičku a sílu, jsme postupně přešli na trochu koukatelnější hru, kdy jsme byli schopni držet míček a vytvářet si šance ať už kombinací, nebo individuálně.

Děkuji všem svým hráčkám za docházku a přístup. Hlavně ten přístup v trénincích bych rád vyzdvihl, protože zvládly všechny moje výmysly – zvládly běhat v dešti, v mrazu, v bouřce, v chumelenici, v ukrutných vedrech, před autem, v noci atd. Tréninků a zápasů se účastnily polonemocné, po nemoci, no prostě jak jen to šlo a spoustu dalších věcí, které neberu jako samozřejmost. Na druhou stranu, ne vždy to byl “láčes” a semtam to bylo hodně na ostří nože, ale nějak jsme to všichni přežili. Děkuji samozřejmě všem rodičům, kteří je vozili na tréninky a zkracovali si dovolené, aby holky stíhaly turnaje. Speciální dík patří Míše Opicové, Jirkovi Žákovi a Liboru Březinovi za to, že to jsou prostě srdcaři. Nyní nás čeká 1. kolo play off, kde nemáme co ztratit a pokusíme se urvat postup na finálového play-off a potom čus, konečně léto. Myslím, že jsem napsal až moc pozitivních věcí a chvály – asi měknu. Tudíž zítřejší trénink bude spíše běhací a posilovací!

Mladší žáci

Vyjádření trenéra Libora Březiny:
“Elévové mají za sebou další turnaj v kategorii mladších žáků. Tentokrát na domácí palubovce. Turnaj odehráli čtyři borci plus naše jednička v brance. Tito borci nechali na hřišti vše, co bylo v jejích silách. Dvě výhry a dvě prohry se soupeřem, kterého bychom za plného počtu hráčů normálně porazili. Tito kluci mají po turnaji jistou nominaci do Milevska a vyřadit se už můžou jenom sami. Ostatní si musí uvědomit, že florbal je týmová hra. Nechali svoje kamarády ve štychu. Jediná omluva je pro mě nemoc a kdo to nechápe, šachy jsou taky dobrá hra. Věřte, že jsem se musel hodně držet, když jsem to napsal takhle slušně. Svoje kamarády jenom přetížili, i když poslední zápas jsme je už brzdili, ať to jen dohrají. Kluci to ale nevzdali a šli do konce zápasu, tak jak to mají zažité. Toto jsou borci se spartakovským srdcem.”